Česká filharmonie zahájila spolupráci s hudebním vydavatelstvím Pentatone

Česká filharmonie uzavřela nové dlouhodobé partnerství se společností Pentatone, která se stane vydavatelem a celosvětovým distributorem nahrávek prvního českého orchestru pořízených ve Studiu Rudolfinum pod značkou Czech Phil Media. Spolupráce bude zahájena Čtvrtou symfonií Gustava Mahlera, kterou orchestr nahrál se svým šéfdirigentem a uměleckým ředitelem Semjonem Byčkovem a izraelskou sopranistkou Chen Reiss v srpnu 2020. Její mezinárodní digitální vydání je naplánováno na pátek 8. dubna 2022.

Semjon Byčkov (zdroj Česká filharmonie)
Semjon Byčkov (zdroj Česká filharmonie)

„Česká filharmonie dlouhodobě obdivuje trvalou snahu Pentatonu vydávat kvalitní nahrávky a oslovováním nových posluchačů inspirovat stále širší publikum milovníků hudby,“ říká generální manažer České filharmonie Robert Hanč, zodpovědný za koncertní, zájezdovou a nahrávací činnost. „V rámci značky Czech Phil Media máme celou řadu dlouhodobých plánů, k nimž mimo jiné patří nahrání symfonií rakousko-českého skladatele Gustava Mahlera, kompletního symfonického díla Josefa Suka a výběru z děl Antonína Dvořáka. Pro tyto a mnoho dalších projektů se nám Pentatone jeví jako ideální partner, neboť stejně jako Česká filharmonie vždy usiluje o excelenci a s prvním českým orchestrem navíc sdílí silnou touhu sloužit lidským životům prostřednictvím hudby.“

Na spolupráci s Českou filharmonií se těší i Renaud Loranger, viceprezident společnosti Pentatone, který má na starosti umělce a repertoár: „Česká filharmonie patří mezi nejslavnější a nejuznávanější orchestry na světě. Naše nové partnerství stojí nejen na hudbě samotné, ale je rovněž odrazem sdílených hodnot. Je to závazek k předávání a oslavě svěřeného hudebního dědictví zkušeně tvarovaného pro naši dobu dirigentskou rodinou České filharmonie v čele se Semjonem Byčkovem a Jakubem Hrůšou. Jsme mimořádně hrdí a nadšení, že se s nimi vydáme na tuto cestu.“

Volba kompletu Mahlerových symfonií pro zahájení spolupráce s vydavatelstvím Pentatone nebyla náhodná. Gustav Mahler se narodil v Kališti u Humpolce a s Českou filharmonií ve světové premiéře uvedl v roce 1908 Sedmou symfonii. Česká filharmonie všechny Mahlerovy symfonie nahrála v letech 1976 až 1982 pod taktovkou svého tehdejšího šéfdirigenta Václava Neumanna, který byl velkým propagátorem skladatelovy symfonické tvorby. Cyklus vznikající pod vedením Semjona Byčkova je tedy prvním pokusem o novou interpretaci Mahlerových symfonií ze strany České filharmonie po více než čtyřech desítkách let. V Pentatonu navíc komplet symfonií Gustava Mahlera vyjde vůbec poprvé.

„Objevování Mahlerovy hudby se podobá objevování života samotného. Zažít to znamená být vtažen do jeho světa a hodnot. To, co vyplývá z jeho hudby, jeho dopisů a svědectví těch, kteří ho znali, je dualita tohoto muže. Jako tvůrce a zároveň interpret vymýšlí zvuky, které znovu tvoří svět přírody a lidí. Měl méně než 51 let na to, aby si uvědomil základní otázky naší existence, a ještě méně času na jejich zodpovězení. Přesto to byla doba dost dlouhá k vyjádření polyfonie života: jeho ušlechtilosti i banality, jeho reality i nadpozemskosti, jeho dětské naivity i neodmyslitelné tragédie,“ vyznává se ze svého vztahu k Mahlerovi šéfdirigent a umělecký ředitel České filharmonie Semjon Byčkov.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments