Česká filharmonie získala prestižní ocenění od BBC Music Magazine

„Nahrávka Mé vlasti je záznamem jedinečného okamžiku – dílem lásky a hlubokého nasazení. Bez nesmrtelné hodnoty Smetanova díla by její vznik vůbec nebyl možný. Toto ocenění pro mě nepředstavuje jen uznání naší interpretace, ale především potvrzení univerzálnosti Mé vlasti. Jsme nesmírně vděční všem, kteří pro tuto nahrávku hlasovali,“ uvedl Semjon Byčkov.
Cenu za orchestr převzal od Stewarta Copelanda generální ředitel České filharmonie David Mareček. Spolu s ním na pódiu stála Silvia Pietrosanti, ředitelka marketingu a obchodu společnosti Pentatone, která při této příležitosti uvedla: „Pro nás všechny v Pentatone je vždy poctou spolupracovat s Českou filharmonií a Maestrem Byčkovem na našich četných nahrávkách. Je to orchestr s pozoruhodným odkazem a skutečně jedinečným zvukem. Naše partnerství však přesahuje samotnou hudbu – jde o zachování a oslavu bohatého dědictví a jeho oživení tím nejlepším možným způsobem. Album Má vlast tuto misi dokonale ztělesňuje. Je hluboce zakořeněné v české historii a identitě a zároveň odráží ducha národa – jeho krásu, odolnost a bohaté tradice.“ Na závěr Pietrosanti dodala: „Spolupráce s každým členem České filharmonie je pro nás skutečným potěšením. Jejich kreativita a profesionalita jsou nesmírně inspirující a každá fáze společné cesty – od prvních plánů až po samotné vydání – je radostí.“
„Tato nahrávka Smetanova šestidílného portrétu jeho milovaných Čech byla vrcholným albem roku, v němž se slavilo dvousté výročí skladatelova narození. Byčkov a Česká filharmonie do ní vložili svá srdce,“ napsal BBC Music Magazine k nominaci Mé vlasti na orchestrální počin roku.
Už v dubnu 2024 přitom v recenzi na nové album v časopise zaznělo: „Jen málo děl se může pochlubit tak výjimečnou diskografií jako Má vlast – vrcholné dílo Smetanovy orchestrální tvorby. Rafael Kubelík pořídil hned pět komerčních nahrávek, přičemž tu poslední natočil s Českou filharmonií, pro kterou je tato hudba doslova ‚biblí‘. Semjon Byčkov se do Mé vlasti začal hlouběji nořit krátce po svém jmenování hudebním ředitelem orchestru v roce 2018, ale s nahrávkou cyklu šesti symfonických básní vyčkal až do letošního roku – symbolicky u příležitosti dvoustého výročí Smetanova narození. Je třeba říci, že Byčkovova pečlivě promyšlená interpretace není v žádném ohledu banální a že jeho důraz na detail nikdy nenarušuje přirozenou spontánnost hudby. Celkově jde o obohacující pojetí Mé vlasti, které se hrdě řadí po bok největších a nesporně vynikajících interpretací tohoto ikonického díla.“
Během Roku české hudby 2024 podnikli Semjon Byčkov a Česká filharmonie rozsáhlé evropské turné s programem věnovaným Dvořákovi. Rok vyvrcholil třemi koncerty v newyorské Carnegie Hall, kde kromě Dvořákových tří instrumentálních koncertů zazněla také Janáčkova Glagolská mše, Mahlerova Pátá symfonie a skladby Vyšehrad, Vltava a Šárka z cyklu Má vlast. Tyto symfonické básně byly z Carnegie Hall živě přenášeny na YouTube a během tří měsíců oslovily publikum v počtu 6,9 milionu diváků, v současnosti jsou k dispozici na platformě Carnegie Hall+. Mou vlast Česká filharmonie pod vedením svého šéfdirigenta Semjona Byčkova znovu provede na zahajovacích koncertech jubilejního 80. ročníku festivalu Pražské jaro.
BBC Music Magazine Awards jsou prestižní ocenění v 11 kategoriích udělovaná každoročně britským časopisem BBC Music Magazine. Ceny oslavují výjimečné nahrávky v oblasti klasické hudby a patří mezi významné události v oboru. První ročník se konal v roce 2006.
Prestižní ocenění BBC Music Magazine Awards už v minulosti dostalo i několik českých interpretů. V roce 2007 bylo oceněno Smetanovo trio za nahrávku Dvořákových trií a v roce 2017 za album, které obsahuje kompletní klavírní tria Bohuslava Martinů. Cenu BBC Music Magazine získal dvakrát také Pavel Haas Quartet – v roce 2007 za Objev roku a v roce 2016 za nahrávku Smetanových kvartetů Z mého života. V roce 2020 obdrželi cenu v kategorii „Concerto“ klavírista Ivo Kahánek a dirigent Jakub Hrůša za nahrávku klavírních koncertů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů, kterou realizovali s Bamberskými symfoniky. V roce 2022 získala sopranistka Kateřina Kněžíková ocenění v kategorii „Vocal“ za své debutové album Phidylé, nahrané s Janáčkovou filharmonií Ostrava pod vedením Roberta Jindry. Album obsahuje písňové cykly od Bohuslava Martinů, Henriho Duparca, Maurice Ravela a Karola Szymanowského.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]