Česká hudební rada dnes zaslala otevřený dopis Andreji Babišovi

Česká hudební rada zaslala otevřený dopis předsedovi vlády a ministrům kultury a zdravotnictví, kde vyjadřuje souhlas s obsahem otevřeného dopisu, který v minulých dnech zaslala Andreji Babišovi Asociace profesionálních divadel pod názvem "Velikonoční divadelní výzva". APD v dopise apeluje na jmenování odborníka v rámci ministerstva zdravotnictví a odmítá diskriminaci kultury. ČHR ve svém dopise vítá plánovanou spolupráci nového ministra zdravotnictví, prof. Arenbergera, s širším okruhem odborníků z dotčených oborů, a naopak se neztotožňuje s účastí na kulturních akcích podmíněnou očkováním, jak je na pořadu dne v jiných zemích.

Ilustrační foto (zdroj Freepik)
Ilustrační foto (zdroj Freepik)

Vážený pane předsedo vlády,
sledujeme nárůst otevřených dopisů a polemických názorů profesních skupin i jednotlivců v kulturní oblasti a chápeme složitost zodpovědnosti za vyvážené a podložené rozhodování v situaci, která dopadá na celou společnost.

Česká hudební rada sdružující na padesát českých organizací a asociací z hudebního vzdělávání, vědy, tvorby, produkce, publicistiky, médií i kolektivních správců práv, z oboru profesionálního i neprofesionálního, klasické i populární hudby, je součástí oborové sítě Evropské a Mezinárodní hudební rady UNESCO, která v některých projektech úzce spolupracuje i s Evropskou komisí (např. Status and Working Conditions of Artists and Cultural and Creative Professionals).

Vzhledem k našim zkušenostem vyjadřujeme souhlas s obsahem otevřeného dopisu Asociace profesionálních divadel, adresovaný Vám v minulých dnech.

Z tohoto hlediska vítáme prohlášení nového ministra zdravotnictví prof. Arenbergera, že hodlá více spolupracovat s širším okruhem odborníků z různých dotčených oborů, než tomu bylo dosud. Předpokládáme, že tak bude učiněno i v oblasti kultury, neboť řešení vidíme nikoli v dlouhodobém nárůstu kompenzací, ale především ve smysluplném a fundovaném rozhodnutí o míře a způsobu restrikcí v oblasti podnikání a veřejného života, včetně kultury.

Nejsme nakloněni podmínění účasti občanů na veřejné kulturní akci očkováním, jak se uvažuje v některých jiných zemích, neboť by to mohlo diskriminovat část našich posluchačů. Jsme připraveni spolupracovat odborníky, kteří budou zpracovávat následné podmínky otevírání kultury a předat jim ověřené dokumenty s řešením ze zahraničí. Pokud i Ministerstvo zdravotnictví projeví zájem o spolupráci, rádi poskytneme již zpracované zahraniční studie i zajištění či doporučení profesních odborníků na tuto problematiku.

Jménem presidia České hudební rady
Mgr. Roman Dietz, prezident
Mgr. Jaromír Javůrek, PhD. vicepresident
Jaroslav Raušer, vicepresident
PhDr. Radka Hrdinová
Ing. Ondřej Matyáš
PhDr. Jan Pirner
PaeDr. Jan Prchal

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments