Česká opera a umělci za hranicemi v Operním kukátku

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden od 7. do 13. března 2016. Operní kukátko (32). Řecké pašije v Grazu. Jakub Hrůša diriguje Pucciniho Triptych ve Frankfurtu nad Mohanem. Vladimír Chmelo jako úspěšný Macbeth ve Wrocławi. Scénicky problematický Vilém Tell v Hamburku. Donizettiho Pia de' Tolomei na anglickém turné. Krása na jevišti jako opera. José Ferrero odešel. Padesát skvělých minut Ravelovy Španělské hodinky. Loňský vídeňský Don Pasquale dokumentován jako kniha fotografií. Gioachino Rossini a zpěvačka s obavami.

Operní kukátko
Řecké pašije v Grazu
Operní soubor v rakouském Grazu premiéroval 5. března 2016 Řecké pašije Bohuslava Martinů (informovali jsme zde). Dílo je uváděno v první čtyřaktové verzi (1954-1957) s anglickým libretem a německými titulky pod názvem Die Griechische Passion. Za dirigentským pultem se střídají Robin Engelen a Dirk Kaftan. V hlavních rolích vystupují členové domácího souboru Rolf Romei (Manolios), Dshamilja Kaiser (Katerina) a Markus Butter (Fotis). Kritiky oceňují plnokrevné hudební nastudování i režijní výklad uznávaného Lorenza Fioriniho, který především vizuálně zdůrazňuje monumentální stránku inscenace s důrazem na oratorní charakter. Zdařile využívá výjevy z tradice rakouských pašijových her.


Jakub Hrůša diriguje Pucciniho Triptych ve Frankfurtu nad Mohanem
Obnovenou premiéru Pucciniho Triptychu zažil Frankfurt nad Mohanem. Inscenaci (původně ze sezony 2007/2008) režiséra Clause Gutha hudebně přestudoval český dirigent Jakub Hrůša. Pro scénické obnovení připravili Corinna Tetzel a Alan Barnes, aby tak oprášili jednu z nejúspěšnějších operních inscenací, která kdy zazněla na frankfurtské scéně v posledních dvou dekádách. Dirigent se mohl opřít o skvělé interprety – v rolích Giorgetty v Plášti a v titulní roli Sestry Angeliky vystupuje sopranistka Elza van den Heever, kterou známe z přenosu z Met jako skvělou Alžbětu Anglickou v Donizettiho opery Maria Stuarda. Jejího žárlivého manžela Micheleho v Plášti a titulní roli práskaného Gianniho Schicchiho v poslední části Pucciniho trilogie jednoaktovek zpívá Željko Lučić, proslulý verdiovský barytonista. Premiéra se konala 13. března 2016, čtyři reprízy jsou na programu do konce března.

Giacomo Puccini: Il Trittico - Elza van den Heerver (Giorgetta), Željko Lučić (Michele) - Oper Frankfurt 2016 (foto © Barbara Aumüller)
Giacomo Puccini: Il Trittico – Elza van den Heerver (Giorgetta), Željko Lučić (Michele) – Oper Frankfurt 2016 (foto © Barbara Aumüller)


Vladimír Chmelo jako Verdiho Macbeth ve Wrocławi
Pochvalné kritiky sklízí barytonista Vladimír Chmelo za své vystoupení v roli Macbetha v polské Wrocławi. Premiéra se konala 5. března 2016 a výkon barytonisty (přes ohlášenou lehkou indispozici při premiéře) se setkal se značným ohlasem u diváků i kritiků.

Giuseppe Verdi: Makbet - Vladimír Chmelo (Makbet) - Opera Wrocławska 2016 (foto Marek Grotowski)
Giuseppe Verdi: Macbeth – Vladimír Chmelo (Macbeth) – Opera Wrocławska 2016 (foto Marek Grotowski)

V inscenaci německo-polského režiséra Bruna Bergera-Gorskiho, který byl pozván k inscenaci po značném úspěchu uvedení téhož titulu v polské Hale století v roce 2014, je mu značnou oporou domácí pěvkyně Eliza Kruszyńska. Ta vytváří na wroclawské scéně různorodé party od lyrických (Micaela, Antonia) až po dramatické (Senta). Dirigentkou představení je samozřejmě úspěšná místní intendantka a autorka hudebního nastudování Ewa Michnik, spiritus agens vratislavského a polského operního života.


Scénicky problematický Vilém Tell v Hamburku
O faktu, že Rossiniho Vilém Tell je režijně velmi obtížný titul, a to přes zdánlivou jednoduchost a přímočarost jevištní akce, se právě přesvědčil významný švýcarský režisér Roger Vontobel (narozen 1977). Tento jinak velmi úspěšný činoherní režisér na německy mluvících jevištích také v hanzovním městě založil vlastní hereckou skupinu Vontobel Hamburg. Jeho režii Rossiniho velké opery část diváků přijala po premiéře 6. března 2016 s nevolí a bučením. Podle kritiků je jeho debutní režijní počin na operním jevišti přetížený, s nadměrnou hereckou akcí a ani jeho orientace na výtvarné vzory – především na malby klasika švýcarské malby Ferdinanda Hodlera – není příliš šťastná ani srozumitelná. Kritika si všímá kvalitních mladých představitelů z Asie – Yosepa Kanga (Arnold) a Guanqun Yu (Mathilde). V titulní roli vystupuje známý Sergei Leiferkus. Zkušený dirigentský výkon Itala Gabriele Ferroa dává vyniknout pěveckým výkonům. Premiéra se odehrála 6. března 2016 a v tomto měsíci následuje ještě šest dalších repríz technicky a hudebně náročné produkce.


Donizettiho Pia de‘ Tolomei na turné
Donizettiho málo známá opera Pia de‘ Tolomei, která námětově vychází z krátkého příběhu, který je obsažen v pátém zpěvu Dantova Očistce, je hlavním lákadlem jarního turné anglického souboru English Touring Opera. Opera seria s tragickým závěrem o dvou aktech z roku 1837 klade vysoké nároky na pěvecké obsazení a dramatický belcantový styl. Soubor, který křižuje anglickými a skotskými městy s operními představeními, začal premiérou v Suffolku a série představení potrvá až do počátku června. Kritika chválí celé obsazení, kterému kraluje sopranistka Elena Xanthoudakis, vynikající představitelka Belliniho a Donizettiho, kterou si vybral pro spolupráci i Sir Richard Bonynge. Představení v úsporné „cestovní“ režii Jamese Conwaye diriguje John Andrews.

Gaetano Donizetti: Pia de' Tolomei - Elena Xanthoudakis (Pia) - English Touring Opera 2016 (foto FB English Touring Opera/© Jane Hobson)
Gaetano Donizetti: Pia de‘ Tolomei – Elena Xanthoudakis (Pia) – English Touring Opera 2016 (foto FB English Touring Opera/© Jane Hobson)


Krása na jevišti jako opera
Zhruba před deseti lety prošel českými kiny velmi zajímavý historický film Stage Beauty (Krása na jevišti; Velká Británie – USA – Německo, 2004), jehož námětem byl osud (skutečného) herce Neda Kynastona (cca 1640-1712), který se v době vlády anglického krále Karla II. těšil velké proslulosti jako představitel ženských rolí.

Edward (nazývaný Ned) Kynaston (zdroj en.wikipedia.org)
Edward (nazývaný Ned) Kynaston (zdroj en.wikipedia.org)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat