Česká taneční platforma vstoupí do čtvrté dekády

Každoroční přehlídka tuzemských děl současného tance Česká taneční platforma letos oslaví třicáté narozeniny. Registrace pro letošní významný a symbolický ročník jsou spuštěné, ČTP 2024 se uskuteční od 7. do 10. dubna 2024 v Praze. Kompletní program včetně doprovodných aktivit, diskusí atd. bude k dispozici na konci února.
Orchestr BERG, Eli a kol. – Stále stejný příběh (foto Karel Šuster)
Orchestr BERG, Eli a kol. – Stále stejný příběh (foto Karel Šuster)

Česká taneční platforma není jen přehlídkou skvělých tanečních inscenací, ale i příležitostí, kdy se na český tanec přijedou podívat zahraniční profesionálové z celého světa. „Třicet let, tři dekády, ale také démonizovaná třicítka se ve smyslu lidského života i dějin zdaleka přeceňuje, ale pro budování robustní taneční scény představuje zásadní časový záběr, výsledek obětavé práce stovek lidí. Má-li ČTP 2024 reflektovat, kam se jejich nepřetržitá snaha vyvinula, a to nejen od první poloviny devadesátých let, musí respektovat jednoduché pravidlo: houževnatost tvůrců prolamuje územní, jazykové, žánrové a generační limity,” říká Martin Macháček, člen Dramaturgické rady ČTP pro rok 2024. Registrace pro akreditované návštěvníky jsou spuštěné ZDE, probíhají do 15. března.

Díla na Českou taneční platformu vybírali členové Dramaturgické rady. Letos měli na výběr ze 43 přihlášených děl. Vedle Martina Macháčka pracovali v Dramaturgické radě třicátého ročníku festivalu zahraniční experti: Anna Cremonini, Elia Liloff a Anton Ovchinnikov. Dynamika vzájemných diskusí umožnila podle Macháčka vzniknout vysoce kvalitnímu programu, který „odráží něžné doteky jinak řízných pólů české scény. Monumentální se setkává se subtilním, excentrické s intimním a etablované s novým.“

Yana Reutova: Together Alone, Endless Talks (foto Vojtěch Brtnický)
Yana Reutova: Together Alone, Endless Talks (foto Vojtěch Brtnický)

Přehled děl vybraných Dramaturgickou radou do hlavního programu:
Temporary Collective / Tereza Ondrová, Petra Tejnorová a kol.: GEO
Spitfire Company: F*cking Beautiful Spring
420PEOPLE / Sylva Šafková: Why things go wrong
Yana Reutova: Together Alone II a III
Andrej Lyga: Pohádka pro odvážné
Studio Hrdinů / Paweł Sakowicz: Fatamorgana
Tereza Lenerová a kol.: Rukavičkářské závody
ME-SA / Martina Hajdyla, Eliška Brtnická, Jana Stárková: Tremula

Osm vybraných inscenací doplní dvě díla oceněná na ČTP 2023: Jazmína Piktorová, Sabina Bočková: Mikrosvěty, Eliška Brtnická a kol.: Thin Skin.

Podle organizátorů České taneční platformy je program moderovaným výsekem pestré směsi a daleko většího objemu práce, než představuje osm vybraných inscenací. „Výběrem se snažíme vyčíst určitou tendenci a uváděním děl pohromadě objevit ještě další, nový obsah ke stávající kvalitě i vysokému standardu. Cítili jsme to tak uplynulých 30 let a budeme následujících 3 000. Minimálně,” říká Martin Macháček. Za organizátory ČTP zároveň upozorňuje, že si Česká taneční platforma nikdy nekladla nároky na monopolizaci kontinuity českého tance, a naopak chce být její organickou součástí.

Paweł Sakowicz – Fatamorgana (foto Iryna Drahun, Studio Hrdinů)

Kromě hlavního programu bude také letos součástí ČTP formát Meet The Artist, kde se umělci, soubory a tvůrčí kolektivy setkávají s českými i zahraničními promotéry. V programu nebudou chybět také speciální zážitkové akce jako umělecké procházky. V rámci Artist Trips se na ČTP představí i další tvůrci, kteří se se svými inscenacemi nedostali do hlavního programu, ale Dramaturgickou radu velmi zaujali:

420PEOPLE / Václav Kuneš (Where)
Eli a kol./ Mirka Eliášová a Orchestr BERG (Stále stejný příběh)
Feel the Universe / Jan Jirák a Eliška Vavříková (4th Dimension)
Holektiv / Eva Stará (Wellmass)
T.I.T.S. / Nela H. Kornetova, Jaro Viňarský a Matthew Rogers (THERE IS SOMETHING IN THE AIR)
ZDRUHESTRANY / Tomáš Janypka (Lonesome COWBOY)

Složení Dramaturgické rady v roce 2024
Anna Cremonini – umělecká ředitelka Torinodanza Festival, IT
Anton Ovchinnikov – ředitel UA Contemporary Dance Platform a Zelyonka fest, UA
Elia Liloff – ředitelka festivalu One Dance Week, Plovdiv, BG
Martin Macháček – dramatik, režisér, herec, divadelní kritik, VJ, redaktor a rozhlasový publicista, ČR

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments