Česko-korejská skladatelská soutěž Antonína Dvořáka už po šesté

Ve dnech 26. července – 3. srpna se v prostorách Pražské konzervatoře odehrál v pořadí již šestý ročník mezinárodní skladatelské soutěže International Antonín Dvořák Composition Competition (IADCC). Česko-korejský projekt, který mimo jiné každoročně zaštiťuje Ministerstvo zahraničních věcí, se zrodil v hlavě maestra Choie Young Chula, držitele ceny Gratias Agit udělované za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí a zakladatele významného korejského hudebního tělesa Seouloratorio, které se primárně soustředí na interpretaci a propagaci tvorby Antonína Dvořáka v Korejské republice. Prezidentem soutěže je skladatelův vnuk Antonín Dvořák III.

Podobně jako v minulých ročnících také letos soutěž probíhala ve dvou kolech a dvou kategoriích, a to Junior (18 – 23 let) a Senior (24 – 33 let). Selekce soutěžících postupujících do druhého, finálového kola proběhla nejdříve v Soulu, kam účastníci zasílají skladby, které nejsou nijak žánrově omezené a mohou spadat do oblasti jak vokální, tak instrumentální hudby (výjimkou jsou pouze práce z oblasti elektronické a mikrotonální hudby). Vybraných čtyřiadvacet finalistů doslova ze všech koutů světa (USA, Kanada, Čína, Jižní Afrika a další) se poté právě na přelomu července a srpna přesunulo do Prahy, kde mezinárodní odborná porota, v níž z českých zástupců zasedli ředitel Pražské konzervatoře a skladatel Pavel Trojan, klavírista Aleš Kaňka a skladatel Eduard Douša, vybrala vítěze. Vedle skladby vlastního výběru si účastníci museli ve finálovém kole v případě druhé z kompozic zvolit mezi variacemi, passacaglií, fugou a kánonem.

Bohatý doprovodný program zahrnoval slavnostní koncert (29. července, sál Pražské konzervatoře), který byl zároveň oslavou pětadvacátého výročí Česko-korejské mezinárodní spolupráce. Kromě tradiční korejské hudby, zde zazněla slavná díla romantického repertoáru (nechyběla ani známá árie Rusalky Měsíčku na nebi hlubokém). Interpretace se zhostili korejští umělci, vesměs všichni členové již zmíněného ansámblu Seouloratorio. Další z koncertů proběhl v sobotu 1. srpna v areálu Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami, přičemž v programu vedle korejských lidových písní nechyběla vedle Dvořákových skladeb také díla Mozarta, Vivaldiho či Offenbacha. Slavnostní ceremoniál a závěrečný koncert soutěže se poté přesunul zpět do sálu Pražské konzervatoře (3. srpna). Vedle korejské lidové tvorby opatřené anglickým názvem Songs for Four Seasons zaznělo také Dvořákovo slavné Klavírní trio č. 4 e moll op. 30 „Dumky“, které předneslo České trio (Dana Vlachová, Miroslav Petráš a Milan Langer).

Ačkoliv v letošním seznamu vítězů chybělo české jméno, můžeme celkový počet čtyř finalistů z České republiky (Markéta Conková a Václav Špíral v kategorii juniorů a Tomáš Janoška a Jiří Pohnán v kategorii seniorů) považovat za poměrně vysoké číslo, jenž se snad podaří udržet i v dalších ročnících.

International Antonín Dvořák Composition Competition
(26. července – 3. srpna 2015 Pražská konzervatoř Praha,
 Památník Antonína Dvořáka Vysoká u Příbrami)

Junior Cathegory
1. místo: Orestis Papaioannou (Řecko)
2. místo: Erika Kimura (Japonsko)
3. místo: Julian Bennett Holmes (USA) a Dani Howard (Velká Británie)

Senior Cathegory
1. místo: Tetsuya Yamamoto (Japonsko)
2. místo: Hunter Coblentz (Kanada)
3. místo: Jeffrey Hayman (USA)

Zvláštní ocenění:
– Nejlepší variace/fuga v juniorské kategorii: Orestis Papaioannou (Řecko)
– Nejlepší variace/fuga v seniorské kategorii: Tetsuya Yamamoto (Japonsko)
– Nejlepší volná skladba v juniorské kategorii: Dani Howard (Velká Británie)
– Nejlepší volná skladba v seniorské kategorii: Hunter Coblentz (Kanada)
– Nejlepší orchestrální skladba: Hunter Coblentz (Kanada)
– Nejlepší komorní skladba: Anna Fomina (Rusko)
– Nejlepší tonální skladba: Orestis Papaioannou (Řecko)
– Nejlepší skladba inspirovaná tvorbou Antonína Dvořáka v juniorské kategorii: Jieun Jeong  (Jižní Korea)
– Nejlepší skladba inspirovaná tvorbou Antonína Dvořáka v seniorské kategorii: Jeffrey Hayman (USA)

www.iadcc.kr

Foto International Antonín Dvořák Composition Competition

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat