Českokrumlovský Festival barokních umění chystá novodobou světovou premiéru
Opery Antonia Cestiho (1623–1669) byly provozovány v nejdůležitějších italských hudebních centrech, zejména v Benátkách, Neapoli a Florencii. Cesti se ovšem zapsal také do dějin hudby ve střední Evropě. V letech 1652–1657 byl kapelníkem arcivévody Ferdinanda Karla v Innsbrucku a v letech 1665–1667 zastával prestižní post kapelníka císaře Leopolda I. ve Vídni. Zde zkomponoval svou nejznámější operu, Il Pomo d’Oro. Její provedení u příležitosti císařova sňatku patří k nejznámějším a nejvýpravnějším operním představením 17. století. Opera Nettuno, e Flora festeggianti měla premiéru 12. července 1666 ve Vídni.
„Jméno Antonia Cestiho figuruje ve všech základních pojednáních o dějinách hudby, z jeho rozsáhlého díla je však na dnešních operních jevištích a koncertních pódiích uváděna jen nepatrná část. Naše nastudování Cestiho opery Nettuno, e Flora festeggianti si klade za cíl představit publiku dílo tohoto významného skladatele a zároveň připomenout 400. výročí jeho narození,“ říká Jiří Kiprý, ředitel Festivalu barokních umění.
Festival barokních umění už od roku 2008 v historických prostorech starobylého Českého Krumlova oživuje původní mistrovská díla barokních autorů. Stejně jako před staletími tak mohou dnes opět zaznít tóny dobových skladeb v autentickém provedení. Kromě slavnostní premiéry barokní opery v plně scénickém a výpravném provedení festival přináší i další pozoruhodné hudební události. Součástí programu 16. ročníku jsou árie z oratorií velikána vrcholného baroka Georga Friedricha Händela a oblíbený barokní ohňostroj a barokní iluminace v Letní jízdárně v zámecké zahradě.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]