Český debut flétnisty Erika Bosgraafa v kostele sv. Šimona a Judy

Charismatický holandský flétnista Erik Bosgraaf poprvé vystoupí v Praze. V rámci cyklu Stará hudba FOK se v úterý 30. dubna představí v kostele sv. Šimona a Judy v doprovodu italského cembalisty Francesca Cortiho. Program je poctou princezně Anně z Hannoveru, dceři anglického krále Jiřího II., která ovládala flétnu i cembalo a byla velmi nadanou žačkou Georga Friedricha Händela.
Erik Bosgraaf (foto Marco Borggreve)
Erik Bosgraaf (foto Marco Borggreve)

„Je pro mne velmi výjimečnou příležitostí zahrát v Praze hudbu, která zněla téměř před třemi sty lety v Nizozemsku. Myslím, že obzvlášť v současné době se musíme soustředit na vše, co mají naše kultury společné, a ne se vůči sobě vymezovat. I když se hudební móda změnila, lidský druh je v jádru stále stejný: chceme být hudbou dojati, ať už ke štěstí nebo k slzám,“ řekl Erik Bosgraaf.

Erik Bosgraaf je považován za jednoho z předních světových hráčů na zobcovou flétnu, mezi nimiž patří k těm nejdobrodružnějším. Strhujícím způsobem improvizuje, hraje jazz, využívá elektroniku a rád spolupracuje s lidmi v jiných oblastech umělecké činnosti, jako je například kinematografie. Jeho repertoár sahá od baroka až po současnost. Podle jeho názoru totiž neexistuje zásadní rozdíl mezi historickým a současným repertoárem. Říká‚ že stará hudba je vždy nová. Jeho komplet tří CD s nahrávkami skladeb holandského autora Jacoba van Eycka byl kritikou označen za průlomový a setkal se s nebývalým prodejním úspěchem.

Francesco Corti je italský cembalista a dirigent. Od roku 2018 působí jako hlavní hostující dirigent orchestru Il Pomo d’Oro, který se specializuje na starou hudbu. S tímto tělesem také jako sólista nahrál první tři díly Bachových cembalových koncertů a Händelovu kantátu Apollo e Dafne. Jeho poslední sólová nahrávka byla oceněna prestižní cenou Diapason d’Or de l’Année 2022.

Před koncertem se v kostele od 18:15 hodin koná setkání s umělci, které moderuje dramaturg Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Martin Rudovský, který posluchače nyní zve na koncert: „Nizozemsko je i dnes zemí historické hudbě zaslíbenou a věhlasný flétnista Erik Bosgraaf je jednou z tamějších ústředních postav; už svou výškou a vůbec celkovým charismatickým zjevem. Se svým věrným druhem, špičkovým italským cembalistou Francescem Cortim, přivezou pro svůj český debut vskutku královský program, totiž ten, který je poctou Anně z Hannoveru, britské královské princezně, tolik nadané žačce Georga Friedricha Händela. V roce 1734 se provdala za Viléma IV. Oranžského, pozdějšího vládce celého Nizozemí, čímž se nám celý příběh krásně uzavírá. Nezbývá než se těšit, jak nám jej bude Erik vyprávět svou flétnou.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments