Český dirigent Petr Altrichter a flétnista Jan Ostrý vystoupí v Pardubicích

Český dirigent Petr Altrichter se představí v Pardubicích. Při příležitosti koncertů příznačně zvaných Klasika s Altrichterem se spolu s ním jako host představí špičkový flétnista světového formátu Jan Ostrý, který provede v doprovodu pardubických filharmoniků Mozartův flétnový koncert č. 1 G dur. Na programu je také Haydnova „Oxfordská“ symfonie a Serenáda pro smyčce e moll Edwarda Elgara. Velice očekávané koncerty se uskuteční v pondělí 14. března 2022 a ve středu 16. března 2022 od 19:00 hodin v Sukově síni Domu hudby.
Jan Ostrý (zdroj Komorní filharmonie Pardubice)
Jan Ostrý (zdroj Komorní filharmonie Pardubice)

Koncerty pod taktovkou Petra Altrichtera jsou vždy mimořádnou událostí, a to hned ze dvou důvodů – řadí se k nejúspěšnějším českým dirigentům a jeho hostování v Pardubicích je zároveň návratem do jemu známých vod. „Naše vzájemné kontakty jsou už dávného data. První společný koncert s Komorní filharmonií Pardubice byl na Pražském jaru v roce 1978. V té době již působil jako šéfdirigent Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně, odkud potom přešel do Pardubic. V 80. letech zde zastával post druhého dirigenta, od roku 1987 do roku 1990 pak dokonce jako šéfdirigent,“ vzpomíná dlouholetý dramaturg Komorní filharmonie Pardubice Bohuslav Vítek.

„Původně se u nás měla při příležitosti březnových koncertů představit spolu s flétnistou Janem Ostrým také harfenistka Jana Boušková, ta svoje účinkování bohužel musela ze zdravotních důvodů zrušit. Museli jsme tak samozřejmě zasáhnout do programu a místo avizovaného Mozartova Koncertu pro flétnu, harfu a orchestr C dur zazní v první polovině večera jeho Koncert pro flétnu a orchestr č. 1 G dur. Je to sice škoda, že nemůžeme nabídnout krásnou kombinaci tónů flétny a harfy, nicméně zmíněný flétnový koncert je považován za vrcholný titul celé flétnové literatury všech dob. A to paradoxně i přesto, že Mozart, ačkoli autor skladby, neměl flétnu jako instrument příliš v lásce! Berme to jako další důkaz jeho geniality. Slyšet toto dílo v provedení flétnisty Jana Ostrého bude zážitek, který stojí za to. A koncert s harfou zařadíme do některých z příštích sezon, neboť víme, že o něj publikum rozhodně také stojí,“ prozradila koncertní manažerka Vladislava Kopecká.

Flétnista Jan Ostrý je nejen prvotřídním sólistou, ale také úspěšným pedagogem, který dovedl své žáky na přední příčky mezinárodních soutěží. Na flétnu začal hrát pod vedením prof. V. Žilky a poté pokračoval na Pražské konzervatoři u prof. F. Malotína. Od roku 1992 studoval na CNR de Versailles, a poté jako stipendista francouzské vlády na Conservatoire National Supérieur de Musique de Lyon ve třídě proslulého flétnisty Ph. Bernolda, kde ukončil studium udělením prestižní 1. ceny této školy. V průběhu svého studia se stal držitelem cen na různých interpretačních soutěžích, během studií se zúčastnil mistrovských kurzů u předních flétnistů, jakými jsou B. Kuijken, A. Marion, J. Zoon, K. Hünteler či K. Zoeller. Vystupoval na koncertech v mnoha zemích a různých festivalech (Lyon, Praha, Concentus Moraviae, Graz, St. Etienne – tam za vedení Pierra Bouleze, Vídeň, Maastricht a v řadě dalších hudebních center). Spolupodílel se na řadě CD různých firem (Matouš, Supraphon, Naxos, Nimbus Records). Byl sólo-flétnistou v Orchestre National de Lyon, později v Den Norske Operaen Oslo. V současné době vyučuje na Pražské konzervatoři a Ostravské univerzitě. Od roku 2001 je pravidelně zván na významné evropské mistrovské kurzy a semináře.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments