Český muzikolog Stanislav Bohadlo z Kuksu obdržel Medaili Artis Bohemiae Amicis

Český muzikolog a profesor Stanislav Bohadlo byl poctěn medailí Artis Bohemiae Amicis od ministra kultury Martina Baxy, za přínos v oblasti muzikologie. Profesor Bohadlo, který je také dramaturgem, kritikem a hudebním pedagogem, byl oceněn za svou celoživotní práci, zejména ve výzkumu a propagaci předklasické hudby, s důrazem na italskou hudbu do roku 1800.
Stanislav Bohadlo, Martin Baxa (zdroj Ministerstvo kultury)
Stanislav Bohadlo, Martin Baxa (zdroj Ministerstvo kultury)

„Pan profesor Stanislav Bohadlo patří mezi nejfundovanější a nejinspirativnější duchovní, ale i finanční mecenáše nehmotné i hmotné kultury východních Čech. Patří k hlavním iniciátorům obrody a revitalizace jedinečného a celoevropsky hodnotného barokního areálu v Kuksu, jehož unikátnímu geniu loci věnuje své obrovské a neutuchající nadšení. Hledá hodnoty v době minulé, aby jejich odkaz předal dnešnímu světu i budoucím generacím. Multižánrový festival barokního umění Theatrum Kuks, který založil, je dnes mimořádným počinem s obrovským dosahem. A divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten jedním z nejvýraznějších nezávislých divadelních souborů u nás. Dnes jsem měl tu čest mu předat ocenění Artis Bohemiae Amicis a za jeho celoživotní práci mu osobně poděkovat,“ řekl ministr Baxa.

Od svých studentských let se Stanislav Bohadlo angažoval v hudebním světě, zejména v brněnském Divadle na provázku, což byl základ jeho obdivu pro scénická umění s výraznou hudební složkou. Díky jeho světovému rozhledu a organizačním schopnostem se mnohým českým hudebním tělesům podařilo prosadit se na mezinárodní scéně a získat uznání, např. romská kapela Čilágos, bluegrassová formace Malina Brothers a pěvecké sbory Jitro a Boni Pueri. Významně přispěl také k propagaci českého houslařství, které je uznáváno po celém světě, a to organizací Mezinárodního houslařského sympozia Věnceslava Mtelky v Náchodě.

V posledních desetiletích se jeho hlavním zájmem stalo baroko, dílo hraběte Šporka a barokní lázně v Kuksu. Významně se podílel na jejich kulturním oživení, dnes už opravený hospital Kuks, který patří k nejvzácnějším barokním stavbám v Čechách, byl mistrovskou stavbou architekta Alliprandiho se sochami Matyáše Bernarda Brauna. V tomto objektu Stanislav Bohadlo založil multižánrový festival barokního umění Theatrum Kuks, kde se ujal role uměleckého ředitele a původně i jediného manažera. Během dvaceti dvou let se Theatrum Kuks vyvinulo v uznávaný festival s originální šporkovskou objevnou dramaturgií. Jeho „italské bádání“ ho přivedlo k Josefu Myslivečkovi a ke spolupráci na velkofilmu Il Boemo (2022).

Stanislav Bohadlo byl také jedním ze zakladatelů Geisslers Hofcomoedianten, samostatného divadelního souboru, který se vyznačuje svou originalitou. Soubor byl založen v roce 2002 a od té doby se proslavil svým jedinečným přístupem k divadelnímu umění, kde kombinuje tradiční barokní prvky s moderními a autorskými aspekty. V repertoáru mají širokou škálu žánrů, od činohry přes zpěvohru až po loutkové divadlo a tanec. Svá představení uvádějí v Divadle VILA Štvanice v Praze.

Kromě toho je Bohadlo zakladatelem Galerie loutek Jiřího Nachlingera a před zánikem a demolicí zachránil taktéž bývalý lázeňský dům v Kuksu, ten nyní slouží jako Rentzovo muzeum barokního tisku.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


1 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments