Český rozhlas hrál pro Ukrajinu

Ve vyprodané Dvořákově síni se včera uskutečnil benefiční koncert Českého rozhlasu a jeho Symfonického orchestru na podporu válkou a utrpením sužované země. Zakoupením vstupenek ho podpořili hosté v sále, na „solidární vlně“ byli také posluchači stanic Českého rozhlasu i řady zahraničních rozhlasů sdružených do Evropské vysílací unie. Večera se osobně zúčastnili mimo jiné velvyslanec Ukrajiny v ČR Jevhen Perebyjnis, ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek a ukrajinský hudebník Taras Vološčuk.
Rozhlas hraje pro Ukrajinu (foto Vojtěch Brtnický)
Rozhlas hraje pro Ukrajinu (foto Vojtěch Brtnický)

Symfonický orchestr Českého rozhlasu vystoupil pod taktovkou Petra Popelky a ve spolupráci s hornistou Radkem Baborákem. První část večera byla zadána pro autory ukrajinského původu, Valentyna Sylvestrova a Reinholda Glièra, druhá přinesla jeden z největších skvostů naší hudební kultury, Dvořákovu symfonii Z Nového světa. Silné emoce budil program od samého počátku. Otevřely ho totiž hymny obou našich zemí, zazpívané členy Dětského pěveckého sboru ČRo pod vedením sbormistryně Věry Hrdinkové.

Společným úsilím umělců, organizátorů i publika se snad podařilo vyslat do světa cennou porci krásy i naděje – a v případě ukrajinských posluchačů také posílit jejich hrdost, vlastenectví a odhodlání, jimiž v současnosti ohromují celý svět.

Během večera na sbírku Člověka v tísni přibylo celkem: 1.846.829 Kč a výtěžek ze vstupného, který poputuje také do sbírky Člověka v tísni na pomoc Ukrajině, je 1.053.880 Kč. Celkem se tedy podařilo do sbírky přispět částkou 2.900.709 Kč.

Český rozhlas věří, že další pomoc bude následovat. Vždyť konta jsou otevřena a srdce nesporně také. Večer jistě zapůsobil i na posluchače přímého přenosu stanic Český rozhlas Dvojka, Vltava a D-dur, dále stanic sdružených do mezinárodní sítě rozhlasů Eurorádia, z nichž koncert živě vysílaly Rumunský a Lotyšský rozhlas, záznam pak nabídnou rozhlas Švédský, Řecký, Bavorský a Kanadský. Dění z Dvořákovy síně Rudolfina bylo zprostředkováno díky videopřenosu i divákům na Facebooku Českého rozhlasu.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu děkuje všem účinkujícím, kteří v rámci koncertu vystoupili bez nároku na honorář a také partnerům, kteří organizaci koncertu vyšli maximálně vstříc.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments