Český rozhlas přinese Čajkovského Houslový koncert v podání Jana Mráčka

Skvostný koncert D dur, prostoupený melancholií i horoucí vášní, v němž může sólista předvést všechny své přednosti technické i výrazové, bude vrcholem živě vysílaného koncertu rozhlasových symfoniků ze Studia 1 Českého rozhlasu. Jan Mráček se s tímto dílem po čase vrací k rozhlasovým symfonikům, kteří vystoupí pod taktovkou dirigenta Roberta Jindry. I další program slibuje díla romantická – vyslechneme tak skladby spojené s divadelními kusy, Sibeliův Valse triste a Faurého suitu z hudby ke hře Pelléas a Melisanda.

Jan Mráček (foto Shirley Suarez)

Populární miniatura Jeana Sibelia Valse triste (1903) je spjata s hudbou k divadelní hře Kuolema nebo-li Smrt, jejímž autorem byl skladatelův švagr Arvid Järnefelt, a na jejíž podobě se významně podepsal Sibeliův obdiv k vídeňskému valčíku i proslulému Johannu Straussovi.

Když vlámský dramatik, básník, představitel symbolismu a nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1911 Maurice Maeterlinck sepsal pohádkový mýtus o osudovém poutu Pelléase a Melisandy, nejspíš ho ani nenapadlo, jak mocný impuls tím vnese do hudebního světa. Scénickou hudbu ke hře vytvořil Jean Sibelius, přelomovou operu Claude Debussy, symfonickou báseň Arnold Schönberg. Jako vůbec první z mistrů kompozice se ovšem tímto dramatem zabýval Gabriel Fauré. Z hudby ke hře vytvořil s odstupem času čtyřvětou suitu, jejíž součástí je i slavná siciliana.

Finále je zadáno pro houslistu Jana Mráčka, který se v roce 2011 stal vůbec nejmladším sólistou, který kdy se SOČRem vystoupil. Od té doby se vrací pravidelně a tentokrát společně provedou virtuózní dílo plné krásných melodií, Čajkovského Koncert D dur z roku 1878.

Robert Jindra (foto Zdenko Hanout)

Program:
Jean Sibelius: Valse triste, op. 44 č. 1
Gabriel Fauré: Pelléas a Melisanda, suita, op. 80
Petr Iljič Čajkovskij: Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 35

Robert Jindra – dirigent
Jan Mráček – housle

Symfonický orchestr Českého rozhlasu

Studio 1 Českého rozhlasu, pondělí 22. února 2021 ve 20.00 hodin
Přímý přenos Český rozhlas Vltava, záznam Český rozhlas D dur, videopřenos na facebooku SOČRu

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments