Český rozhlas vydal Tematický katalog skladeb Vítězslavy Kaprálové

Ke 106. výročí narozenin skladatelky a dirigentky Vítězslavy Kaprálové letos uvedl Český rozhlas ve spolupráci s kanadskou společností The Kapralova Society publikaci pod názvem Vítězslava Kaprálová: Tematický katalog skladeb, která obsahuje soupis děl a korespondencí skladatelky.

Vítězslava Kaprálová (foto archiv ČF)

Dnes je to přesně 106 let narození dirigentky a skladatelky Vítězslavy Kaprálové. Narodila se do hudební rodiny v Brně 24. ledna 1915 a v pouhých 25 letech zemřela na tuberkulózu dne 16. června 1940 ve francouzském městě Montpellieru. Studovala soukromě skladbu u Bohuslava Martinů, jehož koncert dirigovala v roce 1938 v Paříži. Posléze se stala jeho milenkou. Ve francouzské metropoli se Kaprálová seznámila se svým budoucím manželem Jiřím Muchou, synem malíře Alfonse Muchy. Zemřela dva měsíce po svatbě.

Vítězslav Kaprál, Vítězslava Kaprálová a Bohuslav Martinů (zdroj commons.wikimedia.org)

Český rozhlas uvedl na počátku letošního roku publikaci pod názvem Vítězslava Kaprálová: Tematický katalog skladeb, která představuje nejúplnější a nejpodrobnější soupis díla této skladatelky. Katalogové jednotky obsahují množství málo známých detailů a zároveň upřesňují informace a opravují chyby a omyly předchozích soupisů skladatelčina díla.

Vítězslava Kaprálová (archiv OP)

V knize nalezneme vývoj tvorby Vítězslavy Kaprálové od skic, autografů a autorizovaných opisů až po finální verze skladeb. Katalog obsahuje též juvenilia, torza a dosud nezveřejněné skladby. S Tematickým katalogem skladeb Vítězslavy Kaprálové souvisí také korespondence s nakladateli, otištěná v druhé části publikace.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


3.7 6 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments