Čestný občan Prahy: Jiří Bělohlávek

Čestná občanství Prahy, jejichž udělení před časem schválili pražští zastupitelé, ve čtvrtek na Staroměstské radnici obdrželo několik umělců, mezi nimi i dirigent Jiří Bělohlávek.

Mimořádný koncert České filharmonie k 70. narozeninám Jiřího Bělohlávka - 13.2.2016 Praha (foto Petra Hajská)
Jiří Bělohlávek (foto Petra Hajská/archiv)

Dalšími oceněnými byli spisovatel Ivan Klíma, herec a textař Jiří Suchý a herec a režisér Zdeněk Svěrák. Cenu hlavního města dostal herec Jan Potměšil. „Na Staroměstské radnici se odehrála řada historických událostí. A jedna z nich se děje i dnes. Všichni vyznamenaní si ocenění zaslouží,“ řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která čestná občanství předávala.

Generální ředitel filharmonie David Mareček vyjmenoval úspěchy šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka a zdůraznil jeho patriotství a přínos české hudbě. „Vážím si té pocty a doufám, že jí budu ještě dlouho požívat,“ řekl Jiří Bělohlávek. Součástí slavnostního ceremoniálu byla i hudba – klasická (Dvořákův osmý Slovanský tanec a také Můj domov v podání Ivo Kahánka a Davida Marečka) i písně Voskovce, Wericha a Ježka (zazpíval Vojtěch Havelka s Miroslavem Lackem za klavírem).

Související články


Napsat komentář