Chicago Symphony slaví 125. narozeniny, světové renomé má i díky Rafaelu Kubelíkovi

Před 125 lety, 16. října 1891, mohlo hudbymilovné publikum poprvé vyslechnout koncert Chicagského symfonického orchestru. Hudební těleso, v jehož čele od roku 2010 stojí slavný italský dirigent Riccardo Muti, bývá kritiky řazeno mezi nejlepší symfonické orchestry světa. Svůj podíl na tom mají i Češi – v první polovině padesátých let byl uměleckým šéfem symfoniků Rafael Kubelík.

Rafael Kubelík a Chicago Symphony orchestra (zdroj davidroyko.com)
Rafael Kubelík a Chicago Symphony Orchestra (zdroj davidroyko.com)

Podnět k založení orchestru vzešel od chicagského podnikatele a milovníka umění Charlese Normana Faye. Právě on pozval v roce 1891 dirigenta Theodora Thomase, který dal těleso dohromady, a pod názvem Chicago Orchestra uvedl na scénu. Thomas stál v čele orchestru až do své smrti v roce 1905. Ironií osudu zemřel krátce poté, co orchestr získal vlastní koncertní budovu, v níž sídlí dodnes.

Chicago Symphony Orchestra (zdroj isha.sadhguru.org)
Chicago Symphony Orchestra (zdroj isha.sadhguru.org)

V průběhu let se z Chicagského symfonického orchestru stal jeden z nejuznávanějších hudebních ansámblů v USA. O jeho prestiži svědčí i seznam jmen dirigentů, kteří s orchestrem odehráli bezpočet koncertů a pořídili řadu zvukových záznamů. Za dirigentským pultíkem stanuli Leonard Bernstein, Daniel Barenboim či Claudio Abbado.

Chicago Symphony Orchestra (zdroj en.wikipedia.org/cso.org)
Chicago Symphony Orchestra (zdroj en.wikipedia.org/cso.org)

Více než stočlenný Chicagský symfonický orchestr ročně odehraje kolem půldruhé stovky koncertů. Od roku 1916 rovněž pořizuje nahrávky děl.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat