Chicago Symphony slaví 125. narozeniny, světové renomé má i díky Rafaelu Kubelíkovi

Před 125 lety, 16. října 1891, mohlo hudbymilovné publikum poprvé vyslechnout koncert Chicagského symfonického orchestru. Hudební těleso, v jehož čele od roku 2010 stojí slavný italský dirigent Riccardo Muti, bývá kritiky řazeno mezi nejlepší symfonické orchestry světa. Svůj podíl na tom mají i Češi – v první polovině padesátých let byl uměleckým šéfem symfoniků Rafael Kubelík.

Rafael Kubelík a Chicago Symphony orchestra (zdroj davidroyko.com)
Rafael Kubelík a Chicago Symphony Orchestra (zdroj davidroyko.com)

Podnět k založení orchestru vzešel od chicagského podnikatele a milovníka umění Charlese Normana Faye. Právě on pozval v roce 1891 dirigenta Theodora Thomase, který dal těleso dohromady, a pod názvem Chicago Orchestra uvedl na scénu. Thomas stál v čele orchestru až do své smrti v roce 1905. Ironií osudu zemřel krátce poté, co orchestr získal vlastní koncertní budovu, v níž sídlí dodnes.

Chicago Symphony Orchestra (zdroj isha.sadhguru.org)
Chicago Symphony Orchestra (zdroj isha.sadhguru.org)

V průběhu let se z Chicagského symfonického orchestru stal jeden z nejuznávanějších hudebních ansámblů v USA. O jeho prestiži svědčí i seznam jmen dirigentů, kteří s orchestrem odehráli bezpočet koncertů a pořídili řadu zvukových záznamů. Za dirigentským pultíkem stanuli Leonard Bernstein, Daniel Barenboim či Claudio Abbado.

Chicago Symphony Orchestra (zdroj en.wikipedia.org/cso.org)
Chicago Symphony Orchestra (zdroj en.wikipedia.org/cso.org)

Více než stočlenný Chicagský symfonický orchestr ročně odehraje kolem půldruhé stovky koncertů. Od roku 1916 rovněž pořizuje nahrávky děl.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat