Členové Mezinárodní orchestrální akademie Janáčkovy filharmonie Ostrava odehrají vlastní koncert

Projekt Mezinárodní orchestrální akademie je příspěvkem Janáčkovy filharmonie Ostrava k alternativnímu vzdělávání a profesnímu růstu mladých talentovaných hudebníků z celého světa. Posláním projektu je zprostředkovat jim hráčskou praxi a dovednosti orchestrální hry. Ty mohou posluchači ocenit v Komorním koncertu členů Mezinárodní orchestrální akademie JFO, který se uskuteční 29. listopadu 2021 od 19:00 hodin v atypické komorní úpravě společenského sálu Domu kultury města Ostravy. Komorní orchestr složený z bývalých a současných akademiků povede dirigent Maroš Potokár, který je také novým asistentem šéfdirigenta JFO.

Ewa Barciok (zdroj Ewa Barciok, foto Nina & Darek)
Ewa Barciok (zdroj Ewa Barciok, foto Nina & Darek)

Mezinárodní orchestrální akademii Janáčkovy filharmonie Ostrava vnímám jako dobrou příležitost pro mladé hráče získat cenné zkušenosti v profesionálním orchestru a jsem rád, že mé první dirigentské vystoupení pod hlavičkou JFO bude právě v rámci tohoto projektu se členy akademie v komorním obsazení,“ říká dirigent Maroš Potokár a dodává: „Myslím, že dílo, které jsme pro tento koncert vybrali – Kammermusik op. 24 č. 1 Paula Hindemitha se právě pro takový soubor dokonale hodí, protože skladbu, kterou složil ve svých 27 letech, dobová kritika okamžitě označila za odraz moderního životního stylu, který má nanejvýš frivolní a vulgární charakter, a ocenila skladatelovu odvahu vydat se tímto novým směrem. Skladba vyžaduje mladistvou dravost a virtuozitu každého z nástrojů, takže věřím, že nás práce na ní bude bavit a že osloví i publikum.“ Paul Hindemith je s Ostravou díky několika návštěvám a koncertování spjat už od 30. let, kdy přijal pozvání Spolku pro soudobou hudbu, což vypovídá o tehdejší kulturní vyspělosti města. Paul Hindemith přijížděl do Ostravy na pozvání dirigenta a tehdejšího šéfa opery Národního divadla moravskoslezského Jaroslava Vogela, který sem zval i další světové osobnosti jako Stravinského, Janáčka nebo Prokofjeva.

Na koncertě se představí téměř všichni členové Akademie, nastudování se ujalo devět současných akademiků. K doplnění obsazení komorního orchestru byly přizvány dvě absolventky Akademie, které jsou nyní již členkami orchestru JFO: violoncellistka Ewa Barciok a houslistka Marta Plewka. Pozvání přijali také tři hostující umělci: klavírista Matej Arendárik, akordeonistka Anežka Gebauerová, violista Dominik Cvek a trumpetista Kamil Barciok.

„Úspěšnost a význam Mezinárodní orchestrální akademie potvrzuje i fakt, že naprostá většina jejích absolventů již získala stálé místo v profesionálním orchestru. Mnoho z nich právě v České republice, čímž výrazně přispíváme k mezinárodnímu složení českých orchestrů. A to i přesto, že jde o teprve druhý ročník projektu, který navíc začínal za ztížených podmínek během pandemie,“ sděluje koordinátorka projektu Martina Výrková.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments