Co slibuje pražská Státní opera pro příští sezonu

Jak by měla vypadat příští sezona v pražské Státní opeře? Právě to zveřejnil v těchto dnech druhý pražský operní dům na svých webových stránkách. A to i přesto, že nekonečně dlouho se vlekoucí debaty o budoucím zřizovateli i řediteli divadla stále ještě nejsou u konce.

Pro sezonu 2010-2011 Státní opera Praha ohlásila dvě operní premiéry:

Na 10.března 2011 je naplánována premiéra velmi zřídka hrané opery Carl Marii von Webera Die drei Pintos (Tři Pintové). Weber stinul toto svoje poslední jevištní dílo na libreto Theodora Hella pouze rozpracovat, dokončení se na přání skladatelova vnuka Carla ujal v roce 1887 Gustav Mahler. Doplnil hudbu z jiných Weberových prací a přidal vlastní, založenou na Weberových tématech. Mahler také dirigoval světovou premiéru opery 20. 1. 1888 v Lipsku a o osm měsíců později ji uvedl 18. 8. v Novém německém divadle, tedy právě v budově dnešní Státní opery. Jména inscenátorů zatím upřesněna nebyla.

26.6.2011 se pak má uskutečnit premiéra Straussova Růžového kavalíra. Dramaturgie Státní opery přitom připomíná, že Richard Strauss patřil ke kmenovým autorům Nového německého divadla, kde byl Růžový kavalír inscenován šestkrát, a kde sám autor tuto operu dirigoval roku 1922. V případě této premiéry byly již oznámeni i inscenátoři: Dirigent H.Griffiths a režisér M.A.Merelli.

Dalším obohacením repertoáru Státní opery v příští sezoně má být slavnostní koncert, nazvalý Pocta Angelu Neumannovi, někdejšímu řediteli tohoto operního domu, který tu úspěšně působil dlouhých22 let. Dirigentem koncertu má být nynější šéf opery Rudolf Krečmer.


V repertoáru příští sezony Státní opery zůstává i tentokrát řada často již dlouho hraných dosavadních inscenací: Verdiho La traviata, Otello, Aida, Rigoletto a Nabucco, Pucciniho Tosca, Bohéma, Turandot a Madama Butterfly, Bizetova Carmen, Mozartova Kouzelná flétna, Rossiniho Lazebník sevilský a Dvořákova Rusalka. Nechybějí ani reprízy letos na jaře ohlášených premiér, tedy Massenetovy opery Don Quichotte a Wagnerova Tristana a Isoldy. Na Silvestra se má již tradičně objevit Netopýr Johanna Strausse.


Balet Státní opery slibuje pro novou sezonu premiéru Giselle Adolpha Charlese Adama, a to na 7.4.2011. Má jít o klasickou choreografii trojlístku J. Coralli, J. Perrot a M. Petipa, kterou má nastudovat šéf baletu P.Ďumbala. Na repertoáru příští sezony zůstávají i nadále inscenace Labutího jezera a Spící krasavice P.I.Čajkovského, Prokofjevova Popelka a také taneční zpracování Smetanovy Mé vlasti a Verdiho, resp. Onsoffovy Dámy s kaméliemi.


www.opera.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat