Co spojovalo Dvořáka s Čapkem?

O tom, co spojovalo hudebního skladatele Antonína Dvořáka a spisovatele Karla Čapka, pojednává nová výstava chystaná v Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě. Má název Čapek & Dvořák / Dvořák & Čapek a návštěvníci se na ní dozvědí, že oba umělce zajímala turistika a cestování a oblíbili si stejný kraj, tedy okolí Vysoké a Dobříše. Vernisáž je plánována na 3. června 2023.
Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě (zdroj Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě)
Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě (zdroj Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě)

Karel Čapek (1890–1938) byl výrazně mladší než Antonín Dvořák (1841–1904). Přesto se našly osobnosti, které oba umělce spojovaly, například divadelník Jaroslav Kvapil.

„Zároveň je na výstavě zpracováno několik témat, jako turistika, zájem o vlaky, zájem o cestování a podobně, které spojují Antonína Dvořáka s Karlem Čapkem. Nemluvě o tom, že oba nalezli zalíbení v tomto kraji – Vysoká u Příbramě a Stará Huť u Dobříše. Chodili tu na houby, po přírodě, navštěvovali místní podniky. To vše je spojuje, a to vše je na výstavě připomenuto,“ řekl ředitel Čapkova památníku Zdeněk Vacek.

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké sídlí v novorenesančním zámečku, který nechal postavit v roce 1878 skladatelův švagr hrabě Václav Kounic. Zdejší rozsáhlý park, Rusalčino jezírko, vila Rusalka i nádherná okolní krajina inspirovaly řadu Dvořákových děl. Čapkův památník ve Staré Huti původně sloužil jako správní budova místních válcoven a strojíren. Čapek a jeho žena Olga Scheinpflugová dům dostali od jeho majitele a spisovatelova příbuzného Václava Palivce k doživotnímu užívání coby svatební dar.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments