Collegium 1704: Biberova Missa Salisburgiensis v katedrále sv. Víta

Dne 22. října 2018 zahájí Collegium 1704 pražskou sezónu 2018/19 v prostoru katedrály sv. Víta Missou Salisburgensis H. I. F. Bibera v české premiéře a skladbou Te Deum J. B. Lullyho. Mimořádný koncert přispěje k letošnímu výročí 100 let od vzniku republiky a zároveň oslaví 10 let existence koncertního cyklu Hudební most Praha – Drážďany. Koncert je součástí evropského turné Versailles – Praha – Drážďany – Řím. Uvedení Biberovy a Lullyho skladby ve Versailles proběhne v rámci tříleté rezidence Collegia 1704 v Château de Versailles v letech 2018–2021. Po boku orchestru a sboru se představí věhlasný francouzský dětský sbor Les Pages du Centre de musique baroque de Versailles. Pražské vystoupení nese podtitul Koncert svornosti k poctě našich předků a koná se i díky podpoře významných mecenášů umění sdružených v nadačním fondu Bohemian Heritage Fund.
Collegium 1704, Václav Luks (foto Ivan Korč)

Letošní jubileum vzniku republiky a zároveň výročí 100 let od konce 1. světové války oslaví Collegium 1704 zahajovacím koncertem pražské sezóny v mimořádném prostoru Katedrály sv. Víta v pondělí 22. října 2018. Program slavnostního koncertu zahrnuje věhlasné Te Deum Jeana Baptisty Lullyho a velkolepou Missu Salisburgensis Heinricha Ignaze Franze Bibera, která se českému publiku představí vůbec poprvé. Collegium 1704 provedlo Biberovu mši se značným ohlasem již v roce 2016 v rámci evropského turné, jehož premiéra tehdy proběhla na prestižních Salzburger Festspiele v prostoru, pro který bylo toto dílo zkomponováno – v salcburském Dómu.

„Provedení děl jako je Biberova Missa Salisburgensis nebo Lullyho Te Deum je vždy mimořádným svátkem pro hudebníky i publikum. Tímto hudebním svátkem oslavujeme nejen jubileum české státnosti, ale také 10 let trvání koncertního cyklu Hudební most Praha – Drážďany, a současně vstupujeme do sezóny, ve které zahajujeme naši tříletou residenci ve Versailles. Je pro nás neobyčejnou poctou, že budeme po tři roky hlavním hostujícím ansámblem jednoho z nejvýznamnějších světových center barokního umění a že partner Château de Versailles, nadace Bohemian Heritage Fund, je i naším partnerem,“ uvedl zakladatel a dirigent Collegia 1704 Václav Luks.

Missa Salisburgensis à 53 voci, mistrovské dílo českého rodáka ze Stráže pod Ralskem, vzniklo v roce 1682 jako majestátní hold připomínající výročí 1100 let od založení salcburské diecéze. Skladbu, která je pokládána co do velikosti obsazení za nejobsáhlejší barokní partituru, představí orchestr českému publiku na svou dobu neobvykle početném a komplexním obsazení se dvěma osmihlasými sbory, šesti instrumentálními ansámbly a šestnácti sólisty. Maximálním využitím instrumentálního a prostorového potenciálu vzniklo dílo výjimečně monumentálního charakteru předurčené k uvádění při slavnostních příležitostech. Te Deum LWV 55, vrcholný příklad francouzského žánru „Grand Motet” doby Ludvíka XIV, je nejslavnější církevní skladbou Jeana–Baptisty Lullyho, která vznikla v roce 1677 při příležitosti křtu jeho prvorozeného syna. O 10 let později se Lullymu stala tato skladba osudnou – během jejího provedení si skladatel poranil nohu a na následky zranění o několik měsíců později zemřel. Početným obsazením je Te Deum dílem rovnocenným Biberově salcburské mši – během Lullyho života byla skladba údajně prováděna v počtu až 120–150 hudebníků.

Vedle Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704 v čele s Václavem Luksem se na pódiu objeví věhlasný dětský sbor Les Pages du Centre de musique baroque de Versailles. Sbor vznikl v roce 1987 pod názvem Les Pages & les Chantres. Počtem členů a složením hlasů odpovídá chóru Královské kaple za vlády Ludvíka XIV. a k jeho poslání patří propagace francouzského hudebního dědictví 17. a 18. století. Pod taktovkou uměleckého vedoucího Oliviera Schneebeliho se Les Pages objevují na nejvýznamnějších festivalech barokní hudby ve Francii i v zahraničí (Arques-la-Bataille, Budapešť, Lanvellec, Praha, Postupim, Lucern, Lucemburk, Pontoise, Sablé, Vézelay ad.).

Pražský koncert je součástí společensky i diplomaticky významného evropského turné k výročí 100 let od konce 1. světové války. Pražský koncert je vůbec první spoluprací Pražského hradu a zámku ve Versailles a kromě široké veřejnosti se jej zúčastní i představitelé státu nebo biskupské obce. Vedle provedení v Katedrále sv. Víta a následně v Annenkirche v Drážďanech se slavnostní koncertní program představí ve dvou výjimečných prostorách s významnou historií. První koncert se uskuteční 20. října 2018 v Chapelle Royale ve Versailles. V královské kapli z doby vlády Krále Slunce Ludvíka XIV. se Collegium 1704 s Biberovou Missou Salisburgensis představilo již 25. září 2016. Koncert ve Versailles proběhne v rámci již tříleté rezidence Collegia 1704 v Château de Versailles, která zahrnuje každoročně minimálně tři koncertní či operní projekty. Dále zavede turné umělce 25. října 2018 do Lateránské baziliky v Římě, místa křtu Karla Velikého, které je přezdívané dle nápisu v interiéru „Matkou a hlavou všech kostelů Města a světa“. V Římě půjde o koncert speciální v mnoha aspektech, od zapůjčení unikátních prostor až po přenos večera televizní stanicí Mezzo. Římský koncert bude věnován zejména výročí konci 1. světové války a sejdou se na něm významní hosté od čelních představitelů Vatikánu, diplomatický sbor několika zemí či českého ministra kultury. Záštitu nad koncertem v Lateráně převzal prezident České republiky. Generálním partnerem evropského turné je nadační fond Bohemian Heritage Fund.

Program bude v neposlední řadě uveden v drážďanském Annenkirche 23. října 2018, kde zahájí zdejší koncertní sezónu orchestru. V nadcházející sezóně Collegium 1704 slaví 10 let od vzniku koncertního cyklu Hudební most Praha – Drážďany. Během jedné dekády orchestr a vokální ansámbl v čele s jejich zakladatelem a dirigentem Václavem Luksem dovezl do nedalekých Drážďan cca 100 koncertů (celkem s pražskou částí Hudebního mostu přes 200 koncertů během 10 let), které celkem navštívilo přes 40 000 diváků. Paralelní sezóna v působišti Jana Dismase Zelenky, erbovního skladatele Collegia 1704, představuje logické vyústění mnohaletých a bohatých aktivit prezentujících dílo tohoto barokního mistra.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]