Collegium 1704 navazuje na tradici oblíbených silvestrovských koncertů

Na tradici oblíbených silvestrovských koncertů navazuje barokní orchestr Collegium 1704 letos již 30. prosince v 19:30 hodin koncertem Královský ohňostroj. Dvořákovu síň Rudolfina rozezní nejen ikonická Hudba k ohňostroji G. F. Händela, ale také dva Barsantiho Concerti grossi a Caldarova Sinfonie in C. Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse se představí pražskému publiku krátce po čtyřnásobném uvedení tří kantát Bachova Vánočního oratoria v prestižním koncertním sále DeSingel v Antverpách.

Collegium 1704 (zdroj Collegium 1704)
Collegium 1704 (zdroj Collegium 1704)

Čistě instrumentální program letošního předsilvestrovského koncertu Collegia 1704 přinese divákům jedinečnou příležitost naladit se na příchod nového roku slavnostní atmosférou Händelovy Hudby ke královskému ohňostroji. Na programu je dále Concerto a due cori G. F. Händela spolu s díly italských mistrů A. Caldary a F. Barsantiho, která slibují večer plný jásavých fanfár a virtuozních pasáží zejména pro žesťové nástroje.

Koncert uvede majestátní Sinfonie C dur A. Caldary, který byl známý spíše jako autor oper, kantát či oratorií. Partitura Sinfonie se dochovala u drážďanského dvora, svou monumentalitou ale odkazuje na vídeňský dvůr s tzv. císařským stylem a skvělými trubači. F. Barsanti, který je v českém prostředí nejméně známý, strávil stejně jako Händel podstatnou část své kariéry v Británii, uplatnil se v Londýně a Edinburghu a komponoval zejména instrumentální a duchovní hudbu, ale také skladby inspirované skotskými lidovými písněmi. Zastoupen bude dvěma Concerti grossi op 3. Händelovo slavné Concerto a due cori, přesněji vlastně koncert pro dva orchestry, dává vyniknout zejména dechovým nástrojům a obsahuje okouzlující sólové pasáže pro hoboje. Hudba ke královskému ohňostroji vznikla pro uvedení v rámci oslav ukončení války o dědictví rakouské a uzavření míru v Cáchách, jde tedy o dílo mimořádně radostné a plné naděje v nové začátky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments