Collegium 1704 provede neapolské Janovy pašije

Ve dnech 17. a 18. února bude Pražská křižovatka patřit Janovým pašijím, tentokrát ovšem ve zpracování mistra neapolské opery Alessandra Scarlattiho.

Jako jakýsi předvoj velikonočního času můžeme vnímat druhý únorový koncert Collegia 1704, který se bude konat v Pražské křižovatce 17. a 18. února. Zazní na něm zhudebněný příběh utrpení a ukřižování Ježíše Krista La Passione secondo Giovanni Alessandra Scarlattiho. „Janovy pašije“ jsou publiku známy především ve zpracování J. S. Bacha, avšak tradice provozování pašijí je hluboce zakotvena i v katolické Itálii, jejímž představitelem je zakladatel neapolské operní školy Alessandro Scarlatti. Na rozdíl od pašijí, jak je publikum zná z tvorby J. S. Bacha, Scarlatti navazuje na formu italského oratoria sedmnáctého století s oficiálním liturgickým jazykem latinou.

„Za pozornost ovšem stojí i druhý autor zastoupený v programu, Tommaso Traetta z pozdější generace neapolských skladatelů. Ve Stabat mater, které na koncertě zazní, evokuje svým emocionálním a nesmírně melodickým stylem styl G. P. Pergolesiho, aniž by však byl jeho pouhým napodobitelem. Traetta obdobně jako Scarlatti ve svojí hudební řeči předjímá svět hudebního klasicismu,“ dodává k programu druhého únorového koncertu Václav Luks.

Jako sólisté v tomto programu vystoupí altistka Julia Böhme (za původně avizovaného kontratenoristu Damiena Guillona) a barytonista Hugo Oliveira. Koncert bude dále uveden 19. února v drážďanském Annenkirche.

Jarní část sezony Collegia 1704 vyvrcholí Velikonočním koncertem v Rudolfinu s Händlovým Mesiášem, který je už několik měsíců dopředu zcela vyprodán. Sezonu 2015/2016 v dubnu uzavře händelovský program „Il delirio amoroso“ se sopranistkou Raffaellou Milanesi opět v Pražské křižovatce.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]