Collegium 1704: První česká kompletní nahrávka Händelova Mesiáše

Po úspěšných a mezinárodně uznávaných nahrávkách Bachovy Mše h moll, Zelenkovy Missa Divi Xaverii mezi dalšími, připravuje Collegium 1704 vůbec první českou kompletní nahrávku Mesiáše, mistrovského díla Georga Friedricha Händela.
Collegium 1704 (foto Petra Hajská)

Händelův Mesiáš, který se v průběhu staletí stal součástí anglické kulturní identity, patří bezesporu k nejproslulejším opusům světové oratorní literatury. Není překvapivé, že existují desítky nahrávek tohoto díla, a diskografie Mesiáše může sloužit jako názorný příklad vývoje interpretace barokní hudby. Od prvních nahrávek s obrovským obsazením, extrémně pomalými tempy a patetickým výrazem se do dnešní doby interpretace tohoto díla dramaticky proměnila. Prvními historicky poučenými nahrávkami byly revoluční počiny Christophera Hogwooda (1979) a Johna Eliota Gardinera (1982), po kterých následovala řada dalších nahrávek respektujících zvyklosti dobové interpretační praxe především britské provenience.

Pozoruhodným faktem je absence české interpretační tradice u takto významného díla. Při příležitosti čtvrtého provedení Mesiáše v rámci koncertního cyklu Collegia 1704 v Rudolfinu v sezóně 2017/2018 Collegium 1704 pořídilo nahrávku, kterou se chystá vydat letos na jaře jako vůbec první českou kompletní nahrávku tohoto díla. Kompletní Mesiáš navíc zazní autenticky s použitím replik historických hudebních nástrojů.

Collegium 1704 uvedlo Mesiáše poprvé v roce 2011 na Festival de La Chaise-Dieu. Nyní se schyluje k velkolepému vydání živé nahrávky, která bude historicky prvním českým záznamem tohoto Händelova oratoria.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na