Collegium 1704 zahájí cyklus Stará hudba FOK

V kostele sv. Šimona a Judy začne v úterý 1. října 2024 proslulý cyklus koncertů Stará hudba. Zahájí ho již vyprodaný koncert Collegia 1704 s Collegiem Vocale 1704 a Václavem Luksem. Zazní vokálně-instrumentální díla dvou skladatelů z Neapole – Leonarda Lea a Domenica Scarlattiho a také dílo Jana Dismase Zelenky. V rámci cyklu Stará hudba se v 90. sezóně FOK dále představí například portugalský Officium Ensemble, britský vokální soubor Voces8 nebo Ensemble Castelkorn.
Collegium 1704: Eroica 28. února 2024, Praha, Rudolfinum – Václav Luks (foto Petra Hajská)
Collegium 1704: Eroica 28. února 2024, Praha, Rudolfinum – Václav Luks (foto Petra Hajská)

„Neapol patřila od poloviny 17. století k nejzářivějším hudebním centrům a neapolská hudební škola určovala moderní trendy vývoje hudby nejméně dalších 150 let,“ říká Václav Luks.

Mezi nejslavnější skladatele, kteří celý svůj život spojili s Neapolí, patří Leonardo Leo, mladší současník zakladatele neapolské školy Alessandra Scarlattiho. Leo byl činný jako operní skladatel a tvůrce chrámové hudby. K jeho nejslavnějším liturgickým dílům patří dvojsborové Miserere z roku 1739. Na rozdíl od Leonarda Lea, syn Alessandra Scarlattiho – Domenico Scarlatti, prožil nejvýznamnější část svého života mimo Neapol na Iberském poloostrově. Těžiště jeho díla spočívá v tvorbě pro cembalo a jeho více než 550 jednovětých cembalových sonát mu zajistilo nesmrtelnost. Unikátem v kontextu Scarlattiho odkazu představuje desetihlasé Stabat Mater.

Osud nejstarší dochované skladby Jana Dismase Zelenky Statio quadruplex pro Processione Theophorica je skutečně pozoruhodný. Do nedávna se soudilo, že je dochována jen první část. V roce 2012 však islandský badatel Jóhannes Ágústsson objevil dva kompletní opisy všech čtyř vět. „Přestože jde o ranou kompozici, je to skladba velmi zralá a vykazuje všechny typické znaky Zelenkova hudebního jazyka: hlubokou emocionalitu, rafinovaný kontrapunkt, cit pro vedení zpěvní linie a originální, výrazově silnou harmonickou strukturu,“ doplňuje Václav Luks.

Cyklus Stará hudba FOK bude pokračovat souborem Capella da Camera Praga, který pod vedením kontrabasisty FOK Lukáše Vernera nastuduje Concerti grossi Georga Friedricha Händela. Soubor Tiburtina posluchače v prosinci zavede do středověkého adventu, Officium Ensemble a slavní pěvci ansámblu Voces8 zas do renesance. Cembalista Mahan Esfahani provede Bachovo Umění fugy a francouzský soubor Ensemble Castelkorn, který založil český houslista Josef Žák, představí dílo Heinricha Ignaze Franze Bibera, dochované ve sbírce biskupa Karla Liechtensteina-Castelkorna v Kroměříži.

Slovo dramaturga Martina Rudovského: Ačkoliv slavné Collegium 1704 vzniklo oficiálně v roce 2005, pod hlavičkou FOK v kostele sv. Šimona a Judy hrálo se svým zakladatelem a uměleckým vedoucím Václavem Luksem už v říjnu 2003. Mimochodem tehdy byla na programu část oratoria Josefa Myslivečka, který je dnes s ansámblem až osudově spjatý. Collegium 1704 se k nám do kostela vrací po čtyřech letech. Zatímco v říjnu 2020 šlo o hudbu čistě instrumentální, v říjnu 2024 přivítáme i sesterský vokální soubor Collegium Vocale 1704. I díky němu bude v centru večera znít desetihlasé, širokodeché Stabat Mater Domenica Scarlattiho, které složil během svého vatikánského působení.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments