Collegium 1704 zavítá v červenci již podruhé na prestižní Salzburger Festspiele

Festival v Salcburku – absolutní špička mezi hudebními festivaly, kterou každoročně navštíví přes 200 tisíc posluchačů, zahajuje letošní ročník v pátek 22. července. Hned následující týden, ve středu 27. července, na něm vystoupí český barokní orchestr a vokální ansámbl Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse. Na koncertě představí Collegium 1704 velkolepé dílo Heinricha Ignaze Franze Bibera Missa Salisburgensis komponované přímo pro salzburský Dóm, ve kterém koncert proběhne. Salzburger Festspiele uvedl Collegium 1704 na svůj program poprvé vloni jakožto první český soubor věnující se staré hudbě. Z českých orchestrů zde kromě Collegia 1704 dále vystoupila pouze Česká filharmonie před více než deseti lety. Publiku se v roce 2015 orchestr představil prostřednictvím monumentální Mše h moll Johanna Sebastiana Bacha, která je úzce svázána s historií Collegia 1704 a provázela taktéž loňské oslavy jeho desátého výročí.

Po tomto úspěšném debutu letos zavítá soubor na prestižní Salzburger Festspiele již podruhé. Tentokrát bude hlavním bodem programu velkolepé mistrovské dílo Missa Salisburgensis H. I. F. Bibera, českého rodáka ze Stráže pod Ralskem, která vznikla v roce 1682 jako majestátní hold připomínající výročí 1100 let od založení salcburského arcibiskupství. Biberovu mši uvede Collegium 1704 v původním a na svou dobu neobvykle početném a komplexním obsazení se dvěma sbory, 4 instrumentálními skupinami, 14 sólisty a 4 varhanami a v prostoru, pro který byla přímo určena – v salcburském Dómu. Koncertní program doplní vybrané části skladeb Selva morale e spirituale, SV 252–288 a Vespro della Beata Vergine, SV 206 (Mariánské nešpory) Claudia Monteverdiho, jehož 450. výročí narození oslavíme za necelý rok v květnu 2017.

Koncert se koná v rámci Ouverture spirituelle a v rámci tematické řady SALZBURG 20.16, jejíž dramaturgie se zaměřuje na skladatele přímo spjaté se Salzburgem a jejímž vyvrcholením je právě provedení Biberovy mše Collegiem 1704. Koncert bude nahráván v koprodukci Unitel Classica a francouzské filmové společnosti Ozango, která úzce spolupracuje s francouzskou televizí a stanicí Arte. Posluchači se tak mohou těšit na vysílání ze záznamu na některé z těchto stanic.

Provedením Missi Salisburgensis na salcburském festivale zahájí Collegium 1704 své velké evropské turné, které pokračuje v září 2016 v předních evropských koncertních sálech a v rámci význačných hudebních událostí jakými jsou Concertgebouw Amsterdam, Chapelle Royale ve Versailles, na 51. ročníku festivalu Wratislavia Cantans ve Wroclawi, Concertgebouw Brugge a v deSingel v Antverpách.

Festival v Salcburku byl v roce 1920 založen s cílem překonat hranice města – Rakušany považovaným za „srdce Evropy“ – a stát se poválečným vyslancem míru působícím daleko za hranicemi země. Každý ročník je již 96 let významnou a očekávanou hudební událostí, jejíž program nabízí široký žánrový i dobový rozptyl – operní a koncertní představení od staré hudby až po současná díla. Letos nabídne festival téměř 200 představení probíhajících během 41 dnů na 14 různých místech.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky