Collegium Marianum: Radosti, potěšení a extravagance

Renomovaný pražský soubor Collegium Marianum v úterý 5. března zahájí jarní řadu 19. koncertního cyklu Barokní podvečery. Název letošního ročníku STRAVAGANZA napovídá, že tentokrát uslyšíme skladby výstřední, experimentální, fantaskní nebo programní.
Lore Binon (zdroj Collegium Marianum)

„Od konce 16. století byly termínem stravaganza označovány skladby různých forem s neobvyklým pojetím melodie, harmonie či rytmu. Nejčastěji se jednalo o imitaci zvuků přírody a zvířat. Označení La stravaganza použil například Vivaldi pro svou sbírku sólových koncertů, v nichž představil novou zvukovost a objevné melodické vedení,“ vysvětluje hráčka na barokní příčnou flétnu a muzikoložka Jana Semerádová, která je zároveň uměleckou vedoucí souboru Collegium Marianum a dramaturgyní Barokních podvečerů.

Známé i dosud málo uváděné hudební skvosty minulosti zazní ve špičkové interpretaci na dobové nástroje. Pečlivě vybrané skladby opět rozezní unikátní historické sály, které stylově i akusticky odpovídají charakteru uváděné hudby. Právě úzká návaznost na architektonické památky Prahy řadí Barokní podvečery k nejoriginálnějším kulturním projektům metropole. Podrobné informace naleznete na www.baroknipodvecery.cz, kde lze zakoupit vstupenky online. Vstupenky jsou také v předprodeji přes Colosseum Ticket.

Úvodní koncert jarní řady, který se koná 5. březnaLobkowiczkém paláci na Pražském hradě, představí „programní“ díla autorů německé a francouzské hudební tradice. Společným motivem většiny skladeb je přitom oslava nejrůznějších požitků a zálib, například v popíjení v 18. století dosud vzácné a málo rozšířené kávy. V  programu s názvem Les plaisirs tak zazní například Kantáta o kávě J. S. Bacha a kantáta Le Caffé Nicolase Berniera či části z programní ouvertury Johanna Bernharda Bacha nazvané Radost a Potěšení.

V pořadí druhý koncert jarní řady cyklu přinese posluchačům výjimečná a v České republice velmi zřídka hraná virtuózní houslová díla období baroka. V programu koncertu s názvem Bizzaria, který zazní dne 28. březnaBarokním refektáři Kláštera dominikánů v Jilské ulici v Praze, zazní mimo jiné i zpěv skřivana ve stejnojmenné skladbě Alessandra Pogliettiho či kukání kukačky podle Bernarda Pasquiniho. Celý koncert uzavře virtuosní zvukomalebná sonáta Heinricha Ignaze Bibera. Tato unikátní skladba původně českého skladatele je plná strhujících zvukových efektů od imitace hlasů nejrůznějších zvířat až po pochod mušketýrů.

Další z koncertů se koná 25. dubna v Letním refektáři Strahovského kláštera a je věnován hudebním ztvárněním vodního živlu. V programu s názvem Vodní hudba zazní v podání souboru Collegium Marianum skladby hvězdné autorské trojice Georg Philipp Telemann, Antonio Vivaldi a Jean-Marie Leclair.

Pražský soubor Collegium Marianum se od svého založení v roce 1997 věnuje provádění hudby 17. a 18. století se zaměřením na české a ve střední Evropě působící autory. Jako jeden z mála takto profilovaných profesionálních souborů v ČR má na repertoáru nejenom koncertní díla, ale pravidelně se také věnuje scénickým projektům.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat