Collegium Technicum oslaví 40. výročí svého založení koncertem s košickou filharmonií

Smíšený pěvecký sbor Technické univerzity v Košicích letos slaví čtyřicet let od svého založení. Při této příležitosti zve Collegium Technicum pod vedením sbormistryně Tatiany Kanišákové na slavnostní koncert. V první části koncertu zazní díla a cappella a ve druhé části se o hudební doprovod postará orchestr Státní filharmonie Košice. Pod taktovkou Jakuba Kleckera se jako sólisté představí sopranistka Michaela Várady a basista Marek Gurbaľ. Koncert s názvem 40. výročí Collegium Technicum se uskuteční ve čtvrtek 28. září od 19:00 hodin v Domě umění.
Collegium Technicum (zdroj Štátna filharmónia Košice)
Collegium Technicum (zdroj Štátna filharmónia Košice)

Během čtyř desetiletí získal sbor Collegium Technicum mnoho úspěchů. Zmiňme alespoň historické turné v Mexiku v roce 2007, kde provedl šestnáctkrát Carminu Buranu. Koncert v Auditorio Nacional v Mexico City vyslechlo 9.200 návštěvníků. Collegium Technicum má za sebou 23 spoluprací s univerzitními sbory a 205 koncertů či festivalových vystoupení v zahraničí. Díky dlouhodobé spolupráci se skladatelem Ivanem Hrušovským vzniklo jedenáct premiér a se Zdeňkem Lukášem sedm premiér. Sbor měl tu čest zpívat pod vedením 46 profesionálních dirigentů. Jubilejní koncert v Košicích uvádí jeho ředitel Michal Kostelný:

Co pro vás osobně znamená Collegium Technicum?
Sborový zpěv mě naplňuje již více než půl století a tvoří druhou dimenzi mého života. Collegium Technicum je generační výpovědí mladé technické inteligence, která již čtyři desetiletí obohacuje náš život jazykem hudby a naplňuje kulturní poslání naší Technické univerzity v Košicích s přesahem do slovenského kontextu. Pro mě i pro zpěváky se sborový zpěv stal součástí našeho života. Hudba osvobozuje ducha, dává mu po krátké době nový impuls. I po náročném dni večerní zkouška zresetuje celý den. Hudba tvořená samotným lidským hlasem je terapií s přidanou hodnotou, propojuje intelekt s novým zvukovým objevováním a nakonec obvykle vytváří konejšivý pocit pohody a radosti. Collegium Technicum je klub skvělých amatérských zpěváků, kteří se hudbě věnují od dětství. Na tato setkání se těším, přinášejí neustále jedinečnost, která si postupně razí cestu na hudební pódium. A tam se chceme s našimi posluchači podělit o nádherné hudební emoce potřebné pro život.

Mohl byste nám přiblížit jednotlivé skladby koncertu ke 40. výročí založení Collegium Technicum?
Na jubilejním koncertě zazní pouze skladby, které byly Collegium Technicum a jeho dirigentce věnovány, respektive které sbor premiéroval. Koncert zahájí dvě části z Hrušovského Missa pro iuventute – Gloria a Agnus Dei. Tyto skladby patří k nejúspěšnějším na mezinárodních festivalech a soutěžích a přinesly nám významná vítězství a ocenění.

Z tvorby Zdeňka Lukáše zazní dvě skladby…
První skladba napsaná pro náš sbor na Mezinárodní festival IFAS 1990 v Pardubicích Magna est vis veritatis – Velká je síla pravdy a poslední, kterou věnoval autor k 20. výročí založení sboru Collegium Technicum Angelum pacis Michael – Anděl míru Michael. Tyto sborové kompozice mají v současné době mnoho interpretací vyspělých, především univerzitních sborů v Evropě, ale také na americkém kontinentu, v Austrálii a na Novém Zélandu.

Čím je inspirována skladba Juraje Hatríka?
Skladba Juraje Hatríka V domu Otca mojevo vychází z ruského biblického textu z hudebního dramatu Černý mnich, který vznikl na motivy novely A. P. Čechova. Je věnována dirigentce Tatianě Kanišákové.

První část koncertu uzavře premiéra Ľubice Čekovské. Čím je dílo výjimečné?
A cappella část koncertu uzavře premiéra sborového Triptychu Ľubici Čekovské na texty básní Milana Rúfuse: Modlitba za Slovensko, A napokon láska, Závet. Skladatelka jej zkomponovala ke 40. výročí založení souboru Collegium Technicum.

Po přestávce se ke Collegiu Technicum připojí orchestr Státní filharmonie Košice. Předvedou skladbu Contagio amoris – Doteky lásky, kterou na poezii starořímského básníka Gaia Valeria Catulla zkomponoval Norbert Bodnár.
Potřetí v historii se Státní filharmonií Košice uvádíme skladbu košického skladatele a přítele Collegium Technicum Norberta Bodnára, a to dvacet let po její premiéře. Verše, které vznikly půl století před Kristem, jsou obdařeny nakažlivou hudbou a již premiérové nastudování sbormistrem Karolem Petróczim mělo úspěch. Jsme rádi, že můžeme poprvé spolupracovat s Jakubem Kleckerem, dirigentem Národního divadla Brno. Pro sbormistryni i sbor je to velká výzva. Věřím, že s našimi přáteli, sólisty opery Národního divadla Košice Michaelou Várady a Markem Gurbaľem, úspěšně doprovodíme Collegium Technicum do páté dekády jeho nepřetržité existence.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments