CONNECT: Výzva ke spolupráci se zahraničními umělci - scénická umění a hudba

Okruh je určen pro nové (nepřevzaté) originální nebo již započaté, avšak jedinečné projekty, na jejichž realizaci se podílí zahraniční umělečtí pracovníci z oblasti scénických umění či hudby.

Cíl výzvy: Cílem výzvy je podpora profesního růstu uměleckých a odborných pracovníků KKS prostřednictvím spolupráce se zahraničním umělcem nebo zahraničními umělci. Výzva je určena zřizovaným i nezřizovaným organizacím sídlícím v ČR, které působí v oblasti divadla, tance, nového cirkusu, klasické a alternativní hudby. Okruh je určen pro nové (nepřevzaté) originální nebo již započaté, avšak jedinečné projekty, na jejichž realizaci se podílí zahraniční umělečtí pracovníci z oblasti scénických umění či hudby (režisér, choreograf, dirigent, skladatel, scénograf, autor scénické hudby, light nebo sound designer, dramaturg, dramatik apod.). Předmětem spolupráce je vytvoření nového projektu, kde zahraniční umělkyně nebo umělec může působit jako součást tvůrčího týmu nebo supervizor, který poskytuje zpětnou vazbu k procesu tvorby děl z oblasti scénických umění a hudby v ČR. Při podpoře budou upřednostněny projekty, které budou jasně formulovat dlouhodobé dopady a přínos podpořené zahraniční spolupráce na činnost žadatele a dalších zapojených aktérů z kulturního a kreativního sektoru v ČR. Výzva je realizována v rámci projektu Institutu umění – Divadelního ústavu „Odborné konference, semináře a workshopy z oblasti scénických umění a hudby v ČR s mezinárodním přesahem zaměřené na podporu rozvoje dovedností a zasíťování“ podpořeného z Národního plánu obnovy (NPO – Status umělce – Výzva č. 4/2023 – Mobilita III., číslo projektu 314000289). 

Kritéria, která musí splňovat předkládané projekty:    
1. místo konání v ČR, 
2. zaměření na podporu rozvoje dovedností a zasíťování aktérů KKS z ČR 
3. spolupráce s minimálně 1 zahraničním umělcem při procesu vzniku díla z oblasti scénických umění nebo hudby 
4. součástí projektu mohou být i online aktivity, ale podmínkou je i pobyt zahraničního umělce v ČR v délce alespoň 5 dnů (bez započtení dnu příjezdu a odjezdu)

Oprávnění žadatelé: právnické osoby nebo fyzické osoby s IČO s daňovým domicilem v ČR.  

Uznatelné náklady: Mezi uznatelné náklady patří především autorské honoráře a náklady na pobyt zahraničního umělce / zahraničních umělců v ČR. Podpora je primárně určena na pokrytí nákladů na hostování zahraničních umělců, kteří budou po omezenou dobu pracovat v cílové kulturní organizaci v ČR na novém originálním projektu zakončeném výstupem pro veřejnost, nebo jiným předem specifikovaným výsledkem. Ostatní typy nákladů musí být odůvodněny v popisu projektu.   

Neuznatelné náklady: Náklady na reprízy projektu.   

Termín realizace: 1. 1. – 31. 12. 2024. V roce 2024 musí proběhnout alespoň jedna veřejná prezentace výsledku spolupráce se zahraničním umělcem či umělci (např. premiéra, otevřená zkouška pro veřejnost, komentovaný proces tvorby, workshop pro veřejnost, mediální vystoupení) 

Finanční limit: Celkové náklady na jeden projekt jsou omezeny částkou 400 000 Kč. Jeden žadatel může podat pouze jednu žádost. Výjimkou jsou vícesouborová divadla, která mohou podat více žádostí.   

Podmínky podpory:   
– Podpora bude udělena na základě příkazní smlouvy na spolupořadatelství akce a bude vyplacena ve dvou splátkách za přípravné akce (50 % část podpory) a po realizaci akce na základě fakturace a dodání závěrečné zprávy, příp. splnění dalších smluvních podmínek (50 % částky podpory).  
– Podle podmínek poskytnuté podpory je DPH neuznatelným nákladem. S ohledem na poskytnuté podpory poskytne příjemce podpory Institutu umění – Divadelnímu ústavu (dále jen IDU) příspěvek ve výši fakturované DPH. IDU je oprávněn započíst příspěvek na DPH na vzájemné závazky a pohledávky. IDU je oprávněn započíst vzájemné závazky a pohledávky i bez souhlasu příjemce.
– Veškeré závazky z příkazních smluv musí být vzájemně splněny a zúčtovány do 12.12.2024. 
– Podpořený subjekt bude ve všech oficiálních tištěných i elektronických propagačních materiálech k akci uvádět povinná loga Národního plánu obnovy, Next Generation EU, Ministerstva kultury ČR, IDU a PerformCzech nebo SoundCzech (v závislosti na hlavním oboru projektu) a dále prohlášení „Financováno Evropskou unií – Next Generation EU“. 

Výběr projektů k podpoře a podmínky jejího čerpání: Výběr projektů určených k podpoře provádí členové a členky Dramaturgické rady PerformCzech a hodnotící komise SoundCzech. Žádosti budou posuzovány z následujících hledisek:   
1. obsahová kvalita a soulad s cíli výzvy / max. 2 body 
2. přiměřenost rozpočtu a proveditelnost / max. 2 body 
3. formální zpracování a srozumitelnost záměru / max. 1 bod

Celková finanční alokace na výzvu: 9,5 mil. Kč (na obě výzvy pro scénická umění a hudbu) 

Online formulář najdete ZDE

Součástí žádosti jsou následující povinné přílohy:  
– Popis projektu
– CV nebo profil zahraničního umělce/zahraničních umělců
Termín pro podání žádostí: 7.5.2024 (23:59)  
Termín vyhlášení výsledků výzvy: do 31.5.2024 
Termín realizace projektů: 1.1.-10.12.2024 
Termín pro uzavírání smluv: do 17.6.2024 
Termín 1. splátky podpory ve výši 40 %: 30.6.2024 
Termín pro odevzdání závěrečné zprávy: 14 dnů po ukončení akce, nejpozději do 12.12.2024 
Termín 2. splátky podpory: do 31.12.2024 
Kontaktní osoba pro žadatele: Taťána Havlová, E [email protected]   
 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments