Dagmar Pecková ke svým 60. narozeninám vydává knihu o hudbě a módě

Kromě dnešních 60. narozenin slaví operní pěvkyně Dagmar Pecková v tomto roce ještě další výročí. Na konci června uplyne 40 let od její první profesionální divadelní role. Ke svému jubileu vydává knihu pod názvem Šaty noty boty.

Dagmar Pecková (foto Dagmar Pecková)
Dagmar Pecková (foto Dagmar Pecková)

„Byla to hlavní ženská role v americkém muzikálu Snílci v divadle Alfa v Plzni, které tenkrát sloužilo jako náhradní scéna tamější operetní scény. Bylo to ještě v době studií na pražské konzervatoři a brala jsem to všechno jako velké dobrodružství,“ uvedla Dagmar Pecková. „Angažmá v divadle při studiu samozřejmost nebyla a já tehdy byla jediná z ročníku, která tuto možnost dostala. Zpívat, hrát a tančit. Byla jsem jako ryba ve vodě,“ dodala.

Vzhledem k nynější pandemické situaci musela Pecková zrušit všechny koncerty a divadelní představení, kterými chtěla spolu se svými fanoušky oslavit své jubileum. Oslavy proto plánuje v rodinném kruhu. K výročím si chrudimská rodačka nadělila knihu s podtitulem Šaty noty boty, ve které rozmlouvá s novinářkou Michaelou Zindelovou. Jedním z důležitých témat netradiční monografie je vztah Peckové k módě, hovoří o jednotlivých modelech na koncertní pódium i o vztazích a radosti z hudby. Před třemi lety vyšla o Peckové kniha Dítě štěstěny, kterou napsal publicista a hudebník Lukáš Kuta.

„Optika Kutovy knihy je soustředěna na můj hudební vývoj, názory a kariérní postup. Nápad napsat knihu o vytváření umělecké osobnosti přes jiný umělecký směr – oblékání, vznikl při příležitosti výstavy v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, kde v létě roku 2018 vystavovala Ivana Follová šaty, které pro mě za 25 let naší spolupráce vytvořila,“ řekla Pecková.

Svým jménem Pecková zaštítila a spoluorganizuje hudební festival Zlatá Pecka Chrudim, jehož pořadatelé navzdory pandemii pokračují v přípravách. „Člověk vždycky něco naplánuje, složitě se to snaží uvést v život, přesouvá někdy už přesunuté koncerty nebo ruší a vrací vstupné. To je momentální osud veškerých kulturních akcí. Zlatá Pecka je letní festival, a samozřejmě doufám, že se do konce srpna stane zázrak, rizikové a snad i jiné skupiny budou naočkované a svět a tím pádem i kultura se začne vracet do normálu. Na letošní Zlaté Pecce máme bohatý program na téma Marie Callasová,“ řekla Pecková.

Právě životní příběh Marie Callasové vypráví hra Terence McNallyho Mistrovská lekce, ve které v Městském divadle Mladá Boleslav titulní roli ztvárnila Pecková. „Ačkoli nebyl rok 2020 pro kulturu ideální, přesto se mně a šéfovi mladoboleslavského divadla Petru Mikeskovi podařilo uskutečnit 11. září premiéru McNallyho Mistrovské lekce. Moje první skutečně činoherní role. Po pár reprízách bylo divadlo sice opět zavřeno, ale já jsem v roli Marie Callasové mohla prožít skutečnou radost z dobře splněného úkolu. Energeticky mě to velmi nakoplo, a mohu se tak těšit na další reprízy, jakmile nás zase pustí na jeviště. V Divadle Kalich by měla být pražská premiéra 31. května, ale je to samozřejmě ve hvězdách,“ podotkla držitelka ceny Thálie za rok 1999, která se pravidelně objevuje na koncertních pódiích i operních scénách evropských metropolí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 3 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments