Další pocta Jiřímu Kyliánovi: Cena Antonína Dvořáka

Cena Antonína Dvořáka, udělovaná za celoživotní přínos v propagaci a popularizaci české klasické hudby doma i v zahraničí, má po dnešku dalšího majitele: světově nejuznávanější osobnost českého baletu, choreografa a tanečníka Jiří Kyliána. O tomto ocenění Kyliána rozhodla Rada akademiků, složená z významných osobností českého kulturního života a klasické hudby. Cenu – křišťálové violoncello, které podle návrhu akademického architekta Jiřího Pelcla vyrobili skláři společnosti Moser – předal šestašedesátiletému Kyliánovi dnes odpoledne pražský primátor Bohuslav Svoboda.Jiří Kylián (*21. 3. 1947, Praha) se tanci začal věnovat ve svých devíti letech v baletní škole Národního divadla v Praze, v roce 1962 pak byl přijat na pražskou Konzervatoř. Po sovětské okupaci odešel za hranice, působil ve Stuttgartském baletu a nakonec se usadil v Haagu. Poprvé předvedl své umění v Praze až po šestnácti letech, v době, kdy už byl ředitelem Nizozemského tanečního divadla, které svými choreografiemi proslavil po celém světě. Vedle hlavního souboru založil juniorskou skupinu NDT 2 a posléze i zcela unikátní soubor NDT 3 pro tanečníky – jak to Kylián sám s nadsázkou charakterizoval – „mezi čtyřicítkou a smrtí“. V srpnu 1999 Jiří Kylián místo uměleckého ředitele Nizozemského tanečního divadla opustil, ale se souborem zůstal spojen jako choreograf dál až do prosince 2009.

Jiří Kylián vytvořil už bezmála stovku choreografií. Velkou část jeho kompozic průběžně zařazovaly do svého repertoáru čtyři desítky renomovaných světových ansámblů jako například pařížská Opera, Vídeňská státní opera, Bavorská státní opera, Anglický královský balet, Australský balet, Tokijský balet nebo Americké baletní divadlo. Řada z těchto choreografií se už dnes řadí mezi světové kulturní dědictví v oblasti tance.

Jiří Kylián je nositelem prestižních uměleckých cen (dvojnásobný držitel Prix Benois de la Danse za nejlepší choreografii roku, Cena Václava Nižinského pro nejlepšího choreografa roku) a vyznamenání (Řád čestné legie, Řád Prince Oranžského pro umění a vědu, Medaile za umění a vědu nizozemské královny Beatrix, Zlatý lev na bienále v Benátkách). Kylián přitom soustavně podporuje český tanec. V roce 1986 založil v Haagu Kyliánovu nadaci, jejíž pobočku otevřel v roce 1991 v Praze. Jejím prostřednictvím vycestovala už řada talentovaných umělců na zahraniční stáže. Předloni v říjnu převzal Cenu Ministerstva kultury ČR za zásluhy v rozvoji tanečního umění a soustavnou podporu českého tance.Vyhlašovatelem Ceny Antonína Dvořáka je obecně prospěšná společnost Akademie klasické hudby, pořadatel mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Posláním projektu, založeného v roce 2009, je ocenění osobností, které se svým celoživotním dílem nebo mimořádným uměleckým počinem významnou měrou zasloužily o propagaci a popularizaci české klasické hudby v České republice i v zahraničí. V předchozích ročnících takto byli oceněni Josef Suk, Ivan Moravec, Jiří Kout a Ludmila Dvořáková, mezi letošními nominovanými byli vedle Jiřího Kyliána také skladatel a dirigent Karel Husa, dirigent Libor Pešek a operní režisér David Pountney.

Foto archiv 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat