Daniel Matejča odehraje s košickou filharmonií Čajkovského houslový koncert

První březnový koncert Státní filharmonie Košice s názvem Moniuszko – Čajkovskij – Mendelssohn-Bartholdy láká návštěvníky atraktivním programem i obsazením.
Daniel Matejča (zdroj Daniel Matejča)
Daniel Matejča (zdroj Daniel Matejča)

V Čajkovského houslovém koncertu se ve čtvrtek 2. března od 19:00 hodin na pódiu Domu umění představí Daniel Matejča, vítěz televizní show Virtuosos V4+ v roce 2021 a absolutní vítěz soutěže Eurovision Young Musicians 2022 ve francouzském Montpellier. Státní filharmonie Košice svěřila tento koncert českému dirigentovi Marku Prášilovi, debutantovi Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro 2022. Dalo by se říci, že leitmotivem večera bude mládí a talent, neboť ve druhé polovině koncertu zazní Symfonie č. 1 c moll Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, jehož talent se projevil již v raném věku a který toto dílo dokončil v pouhých patnácti letech. Večer zahájí efektní a jiskřivé Goralské tance Stanislava Moniuszka.

Dirigent Marek Prášil přibližuje program a své vystoupení s orchestrem ŠFK: “Koncert by mohl mít dva podtituly: ‚romantický‘ a ‚semknutý‘, protože nabídne autory a skladby raného romantismu a novoromantismu, které od sebe nedělí mnoho let a dokonce ani geograficky mnoho kilometrů (Německo, Polsko, Rusko). Nesmírně se těším na svůj debut ve Státní filharmonii Košice i spolupráci s talentovaným Danielem Matejčou. Ke Košicím a východnímu Slovensku mám krásný vztah, protože odtud pochází moje žena a pravidelně se sem s rodinou vracíme.”

“Debut na festivalu Pražské jaro ve Dvořákově síni Rudolfina byl pro mě především nesmírnou ctí a další příležitostí spolupracovat s vynikající PKF – Prague Philharmonia. Jsem vděčný za důvěru, kterou mi projevila umělecká rada festivalu, která vybírá jednotlivé debutanty. Kromě umělecky i lidsky příjemné spolupráce jde jistě o prestižní záležitost, která přitáhla pozornost řady osobností, uměleckých kritiků a následně přinesla i několik skvělých nabídek na hostování a debuty s jinými orchestry, na festivalech a v divadlech,” zhodnotil klíčový moment své kariéry Marek Prášil.

Sólista večera Daniel Matejča začal hrát na housle ve čtyřech letech pod vedením své matky. Po roce nastoupil do třídy profesora Ivana Štrause. Dodnes u něj studuje, a to ve 2. ročníku Akademie múzických umění v Praze. Kromě úspěchů zmíněných v úvodu, kterými ohromil miliony diváků, má tento mladý talent na svém kontě řadu soutěžních trofejí z prestižních interpretačních soutěží. V rozhovoru pro Radio Prague International odpověděl na otázku, proč jsou pro něj soutěže důležité, přestože jde o stresující záležitost: “Hudební soutěže jsou pro mladého hudebníka velmi důležité, aby se mohl rozvíjet a prezentovat své umění širšímu publiku.” Danielu Matejčovi se tento cíl daří naplňovat, neboť navzdory svému nízkému věku již koncertuje po celé Evropě i jinde ve světě. Za svůj největší projekt a úspěch v uplynulém období považuje nahrávku prvního CD s houslovými sonátami Eugèna Ysaÿe – album spatří světlo světa v polovině roku 2023. S Čajkovského koncertem vystoupil na podzim 2022 na Mezinárodním hudebním festivalu Dvořákova Praha a tímto působivým a velmi oblíbeným dílem potěší i publikum na svém koncertě v Košicích.

Koncert Státní filharmonie Košice Moniuszko – Čajkovskij – Mendelssohn-Bartholdy se uskuteční ve čtvrtek 2. března 2023 od 19:00 hodin v Domě umění a je zařazen do abonentního cyklu B. Veřejná generální zkouška začíná v 10:00 hodin a předkoncertní setkání s lektorem dramaturgie Petrem Katinou a hosty v 18:00 hodin v Malém sále Domu umění.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments