David Fray zahájí Firkušného festival

Klavírní festival Rudolfa Firkušného v sobotu 30. října 2021 v pražském Rudolfinu zahájí pianista David Fray. Spolu se svými kolegy uvede Bachovy koncerty pro dva, tři a čtyři klávesové nástroje. Doprovodí je smyčcová skupina Pražských symfoniků FOK, které bude od klavíru řídit sám Fray.

David Fray (zdroj Gent Festival van Vlaanderen)
David Fray (zdroj Gent Festival van Vlaanderen)

Na sobotním koncertu tak představí program svého předposledního alba, které v roce 2018 způsobilo senzaci. Partnerem mu bude jeho pedagog z pařížské Conservatoire National Supérieur Jacques Rouvier a další jeho bývalí žáci Audrey Vigoureux a Emmanuel Christien. „Je to taková hudební rodinná záležitost,“ glosuje David Fray. „Tyto koncerty mají mimořádnou energii, silně působí svou razancí, a toho docílit na moderní klavír je obtížné,“ vyjádřil se pianista u příležitosti vydání nahrávky. „Je potřeba odstranit ze zvuku veškerý přebytečný ‚tuk‘ – zvláště pokud hraje několik klavírů současně. Italský taneční charakter koncertů lze vystihnout pomocí výrazné, živé artikulace a s porozuměním pro polyfonní vedení hlasů.“

Letošní čerstvý čtyřicátník David Fray se na pódium Firkušného festivalu vrací po čtyřech letech. Zatímco v roce 2017 se představil v recitálovém programu s díly Chopina, Schumanna a Brahmse, letos je to Johann Sebastian Bach, kterého tento francouzský pianista bezmezně obdivuje: „Dokonalost jeho jazyka, jeho složitost a obrovské množství děl je něco zázračného. Bach je počátek i konec. V Bachovi najdete vše, celý dosavadní hudební vývoj, ale i předzvěst hudby budoucí,“ uvedl Fray.

Sobota 30. října 2021, 19:30 hodin
Rudolfinum

Program:
Johann Sebastian Bach: Koncert pro dva klavíry C dur BWV 1061
Johann Sebastian Bach: Koncert pro dva klavíry c moll BWV 1062
Johann Sebastian Bach: Koncert pro dva klavíry c moll BWV 1060
Johann Sebastian Bach: Koncert pro tři klavíry d moll BWV 1063
Johann Sebastian Bach: Koncert pro čtyři klavíry a moll BWV 1065

Účinkující:
David Fray – klavír, dirigent
Jacques Rouvier – klavír
Emmanuel Christien – klavír
Audrey Vigoureux – klavír
Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments