David Radok dokončuje brněnskou Věc Makropulos

Režisér David Radok v Národním divadle Brno finišuje se zkouškami na premiéru nového nastudování Janáčkovy Věc Makropulos, a to podle nové kritické edice, zbavené pozdějších nánosů. Společně s dirigentem Markem Ivanovičem se chtějí co nejvíce přiblížit tomu, čeho chtěl docílit skladatel.Inscenace s premiérou 21. listopadu je zařazena na program festivalu Janáček Brno.

Hlavní roli Emilie Marty dostala hostující švédská sopranistka Gitta-Maria Sjöberg.Alberta Gregora zpívá Aleš Briscein, v dalších rolích se představí například Petr Levíček, Svatopluk Sem, Peter Račko, Josef Škrobánek nebo František Ďuriač.

Podle Radoka není hlavním tématem opery touha po nesmrtelnosti, ale spíše relativita hodnot a relativita času. “Obsahově a hudebně je to opravdu jedna z těch nezajímavějších věcí, jimiž jsem se kdy zabýval,” řekl dnes Radok novinářům. Podle Ivanoviče dokázal Janáček předlohu Karla Čapka ještě umělecky povýšit. “Každé slovo, které se tam zpívá, má nějaký význam, Janáčkem ještě navíc podtržený. Nic tam není zbytečné,” zdůraznil dnes Ivanović, který se 1. ledna stane šéfdirigentem opery Národního divadla Brno. Pod návrhem scény a kostýmů nové brněnské inscenace jsou podepsáni Ondřej nekvasil a Zuzana Ježková.Nová brněnská inscenace Janáčkovy Věci Makropulos je na programu jen pětkrát v této sezoně, v té příští ji zhlédnou diváci v Göteborgu. Ještě letos ji zaznamená Česká televize, a to na 12 kamer a v HD rozlišení. Na obrazovky se záznam dostane nejdříve v průběhu příštího roku.

Foto ND Brno, Tommy Svensson

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat