Debakl za 100.000 euro: Ukrajinským hudebníkům byla zamítnuta víza do Spojeného království

Členům ukrajinského orchestru byla zamítnuta britská víza na turné k sérii koncertů filmové hudby. Pořadatel koncertů, na nichž zazní hudba Johna Williamse a Howarda Shorea, uvedl, že ho tato katastrofa stála přibližně 100.000 euro.
Chmelnická oblastní filharmonie (zdroj Khmelnytskyi Regional Philharmonic)
Khmelnytskyi Regional Philharmonic (zdroj Khmelnytskyi Regional Philharmonic)

Po loňském koncertu Chmelnycké oblastní filharmonie v Belgii, s hudbou z filmů Harry Potter, prohlásila zástupkyně britského velvyslance v Bruselu Chloe Louter, že je “neuvěřitelná čest, že takovou ikonickou součást britské kultury předvedl ukrajinský orchestr”. Na internetových stránkách britské vlády nazvali koncert příkladem “sbližování” Spojeného království a Ukrajiny.

Orchestr nedávno absolvoval turné po celé Evropě a byl objednán na vystoupení ve Velké Británii s hudbou z filmů Harry Potter, Pán prstenů a Hobbit. Britské turné měl zahájit 1. dubna 2023 v Portsmouthu. Den předtím dirigent a čtyři houslisté nedostali víza a nakonec uvízli na týden v Paříži, kde čekali, až jim je britská ambasáda vydá. Po dvou dnech turné jim bylo sděleno, že budou muset zaplatit 15.000 eur za expresní víza. Generální ředitel společnosti Star Entertainment Jaka Bizilj obvinil britskou vládu z pokrytectví. “Dělali z podpory Ukrajinců velké haló, ale když přišlo na to, aby jim dali víza na hraní ve Spojeném království, byl to problém,” řekl Bizilj, který také obvinil britskou vládu, že orchestr ve Francii drží jako rukojmí. “K odmítnutí nebyl žádný skutečný důvod. Byla to jen svévolná diskriminace ukrajinských umělců,” dodal.

Bizilj tvrdí, že víza byla vydána až poté, co společnost Star Entertainment požádala britské velvyslanectví o vysvětlení, protože měla v plánu celou záležitost předat médiím. Do té doby propásli hudebníci koncert v Portsmouthu, stejně jako termíny v yorském sále Barbican a v salfordském Lowry, které museli přesunout na rok 2024. Nakonec se koncert v Portsmouthu uskutečnil s britskými hudebníky, kteří byli přivezeni v 11:00 hodin dopoledne. Bizilj uvedl, že návštěvníci koncertu se dožadovali vrácení peněz, protože neodehráli celý program. Odhaduje, že sled událostí stál společnost 100.000 eur na poplatcích, výdajích za hotel a poškození pověsti.

Mluvčí britské vlády na to reagoval: “Hudebníci a umělci jsou ceněnou a důležitou součástí kultury Spojeného království, kam se sjíždějí špičkoví umělci a hudebníci z celého světa. Proto nabízíme speciální imigrační proces pro umělce. Všechny žádosti o víza jsou pečlivě posuzovány na základě jejich individuálního významu v souladu s imigračními pravidly. V případech, kdy dochází ke zpoždění při vyřizování žádostí, se budeme vždy snažit zjistit, jak těmto problémům v blízké budoucnosti předejít prostřednictvím zlepšení našeho fungování a organizace práce.”

Během humanitární krize po ruské invazi ukrajinské soubory klasické hudby nadále hrají pro posluchače po celém světě. V říjnu letošního roku navštíví Národní symfonický orchestr Ukrajiny londýnskou Cadogan Hall, kde zahraje skladby Brucha, Sibelia a dalších v rámci svého prvního turné po Velké Británii po více než dvaceti letech.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


2.8 6 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments