DekkaDancers v plzeňském baletu

Neotřelý Kill de Bill zaujme na Malé scéně Nového divadla v Plzni 

Soubor baletu Divadla J. K. Tyla v Plzni má za sebou první premiéru sezony – taneční hříčky Kill de Bill, Jakstohoven a Umíněnost ztracených od uskupení DekkaDancers, v choreografii, režii a výpravě Viktora Konvalinky. Jde opět o podnětný projekt, kterým plzeňský balet zprostředkovává svému publiku neobvyklé a netradiční podoby tanečního divadla. Nejnovější inscenace přináší na Malou scénu hravost a originalitu jak v choreografii, tak ve scénickém provedení. V příbězích samých pak ironii, sarkasmus, vtip, ale i mrazivý podtext tragédie. V komediální slupce se skrývá hlubší podtext.

Baletní soubor Divadla J. K. Tyla má výborné tanečníky a v tanečních hříčkách účinkují jak renomovaní sólisté souboru, tak i jeho nově a čerstvě angažovaní členové. A všichni se představili v nejlepším světle.

Večer tvoří pásmo tří tanečních výstupů ztvárňujících aspekty současnosti. Každý je svébytným vyjádřením jiného příběhu a jiných vztahů. Jsou složené z jednotlivých výstupů, mají ovšem čitelnou dějovou linku. Hudební koláž je sestavena z děl odpovídajících tématům. Slyšíme tedy například nejen skladby AC/DC, NIN, ale zní i Vangelis, Michael Jackson či zpěv Evy Pilarové.

Kill de Bill odkazuje parafrází názvu ke slavnému filmu Quentina Tarantina a skutečně evokuje jeho svérázné vidění. Kill de Bill je originálním obrazem americké armády, není ani čistým dramatem, ani komedií, ani satirou.Dekkadancers (Viktor Konvalinka, Tomáš Rychetský): Kill de Bill / Umíněnost ztracených / Jakstohoven – DJKT Plzeň 2015Mísí se v něm totiž od všeho trochu v pečlivě vyváženém poměru. Představuje vojáky v akci, ale i jejich všední život a vztahy v soukromí, které mají k humoru hodně daleko. Diváci slyší generála nevybíravě buzerovat vojáky, ti jsou jen anonymními postavami zabalenými v temných pytlích. Hlasu z nahrávky jedinečně odpovídají pohyby generálova těla v podání Grzegorze Moloniewicze, stejně jako vojáků reagujících na jeho diktátorské projevy. Masa bez vlastní vůle deptaná nadřízenými si kompenzuje toto zacházení již adresně s odhalenou tváří, nelítostnou šikanou vůči slabšímu nešťastníkovi, která končí jeho smrtí. Ale drama je zabudováno zvláštním způsobem v celku tak, že z něj nijak nevyčnívá ani neurčuje celkové vyznění kusu. Vojáci totiž také docela obyčejně chytají a vaří slepici či střílejí ovci, což je ztvárněno originální komikou. Celek proto diváka nedeprimuje.Dekkadancers (Viktor Konvalinka, Tomáš Rychetský): Kill de Bill / Umíněnost ztracených / Jakstohoven – DJKT Plzeň 2015Tím spíše, že závěr vojenské exkurze patří flákačovi ve výborném podání Ondřeje Matiše a jeho strhujícímu temperamentnímu tanečnímu výstupu podtrženému sborovým tancem vojáků. Toto celkové zvláštní vyvážení pásma Kill de Bill je jeho velikou devizou. Jako vojáci vystoupili tanečníci Michal Lenner, Vojtěch Jansa, Michal Kováč, Pavel TručkaGeronymo Fuhrmann.

Mužům i ženám patří druhý titul – Umíněnost ztracených, který ztvárňuje originálním způsobem vztahy mezi muži a ženami. Choreografie je postavená na manipulaci s matracemi.Dekkadancers (Viktor Konvalinka, Tomáš Rychetský): Kill de Bill / Umíněnost ztracených / Jakstohoven – DJKT Plzeň 2015Aktéři na ně padají, aby se vzápětí zvedali, mizí za nimi jako za hradbami, které si sami mezi sebou staví. Jsou spolu, vedle sebe, a přece tak odcizeni. Oblečeni v neutrální hnědavé barvě jsou celistvě se tvářící skupinou, v níž si ale každý hraje na svém písečku. Proti nim stojí karikaturně ztvárněný Superman (opět Vojtěch Jansa).Dekkadancers (Viktor Konvalinka, Tomáš Rychetský): Kill de Bill / Umíněnost ztracených / Jakstohoven – DJKT Plzeň 2015Taneční duet jednoho z párů vyjadřuje milostné vzplanutí, lásku i odcizení, z nějž čiší až nenávist. Provedení Petra Laštovky a Kristýny Potužníkové bylo velmi přesvědčivé. Jakkoliv zajímavá choreografie s matracemi je, přesto místy působí zdlouhavě. Divák by ji více ocenil v kratší, sevřenější formě. V Umíněnosti ztracených tančili Anna Srncová, Jana Schweitzerová, Nataliia Shchegliuk, Michal Kováč, Grzegorz Moloniewicz a Pavel Tručka.

Ryze komediální je třetí kousek, Jakstohoven. Parodizuje svět sportu a satiricky poukazuje na fauly mezi sportovci toužícími po vítězství. „Olympiáda je oslava míru mezi národy, fyzické zdatnosti a respektování soupeře… Co všechno jsou ochotni pro vítězství udělat samotní závodníci?“, charakterizuje výlet za sportovci program. Komické kostýmy charakterizující různé národy, zpomalený běh, kladení pastí a likvidace soupeřů i závěrečný blesk z čistého nebe jsou podány s dětskou hravostí. Stejně jako vystoupení Michaela Jacksona (Geronymo Fuhrmann), který sice sportovcům zazpívá, ale po jehož vystoupení je třeba také pečlivě uklidit. Tanec s košťaty na Montyho čardáš Evy Pilarové vyžaduje maximální přesnost na souhru a přináší na závěr vydařeného večera humorné nápadité finále.Dekkadancers (Viktor Konvalinka, Tomáš Rychetský): Kill de Bill / Umíněnost ztracených / Jakstohoven – DJKT Plzeň 2015Inscenace na Malé scéně přinesla zkrátka jiný, neobvyklý pohled na tanec, jeho možnosti, na výrazové prostředky i na témata, kterými se může zabývat. Malá scéna je prostorem, který je pro tuto produkci mimořádně vhodný a znovu dokazuje, že plzeňskému baletu se díky tomuto prostoru otevírají nové možnosti. Je skvělé, že jich dokáže dobře využít.

Hodnocení autorky recenze: 65 %

Kill de Bill
Libreto, choreografie a režie: Viktor Konvalinka, Tomáš Rychetský (DekkaDancers)
Hudba: Hudební koláž
Výprava: Viktor Konvalinka
Light design: Jakub Sloup
Asistent choreografie: Richard Ševčík
Premiéra 4. září 2015 Malá scéna – Nové divadlo Plzeň
(psáno z reprízy 24. 9. 2015)

Kill de Bill
Hudba: Ronan Hardiman, NIN, Death in Vegas, Avalanches Seal, D. Washington
Vojáci – Michal Lenner, Vojtěch Jansa, Michal Kováč, Pavel Tručka, Geronymo Fuhrmann
Flákač – Ondřej Martiš
Generál – Grzegorz Moloniewicz

Umíněnost ztracených
Hudba: Jóhann Jóhannsson, Vera Lynn, Mark Isham, AC/DC
Ženy – Kristýna Potužníková, Anna Srncová, Jana Schweitzerová, Nataliia Shchegliuk
Muži – Petr Laštovka, Michal Kováč, Grzegorz Moloniewicz, Pavel Tručka
Superman – Vojtěch Jansa

Jakstohoven
Hudba: Vangelis, Michael Jackson, Eva Pilarová
Běžci – Jules Davies Hinds, Archie Sladen, Michal Lenner, Michal Kováč, Vojtěch Jansa, Petr Laštovka, Ondřej Martiš
Michael Jackson – Geronymo Fuhrmann

www.djkt.eu

Foto DJKT Plzeň

Hodnocení

Vaše hodnocení - Kill de Bill - V.Konvalinka, T.Rychetský (DJKT Plzeň)

[Celkem: 8    Průměr: 4.1/5]

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na