Denis Matsuev zahraje v Praze

 V prosinci čeká v Praze milovníky klavírní hudby opravdová hudební lahůdka. Denis Matsuev, jeden z nejuznávanějších a nejobdivovanějších pianistů světa, zahraje v Smetanově síni Obecního domu sólový recitál. Na programu jsou skladby Beethovena, Rachmaninova a Čajkovského.
Denis Matsuev (zdroj:Youtube.com)

Denis Matsuev je považován za nejlepšího ruského pianistu současnosti a mnozí ho řadí i mezi nejužší špičku světových klavírních osobností. O jeho technické erudici a hráčských kvalitách není nejmenších pochyb. Jeho kariéra je ověnčena těmi nejzářnějšími úspěchy, jako jsou první cena na Čajkovského soutěži nebo Šostakovičova cena. Vystupuje s těmi nejprestižnějšími hudebními tělesy, jako jsou Vídeňští filharmonikové nebo Berlínská filharmonie. Spolupracuje s věhlasnými dirigenty, mezi nimi zmiňme na příklad Valerije Gergijeva a Zubina Mehtu. Newyorská filharmonie pozvala Denise Matsueva jako sólistu na svůj jubilejní 15000. koncert. Vystoupil na slavností závěrečné ceremonii Olympijských her v Soči v rámci přehlídky nejlepších ruských umělců. Není proto divu, že zpráva o vystoupení této hvězdy klavírního nebe v Praze je u nás provázena nadšením.

Matsuev je velmi žádaným pianistou a v jeho diáři se každý rok uchází o místo kolem 250 koncertních vystoupení. Kromě toho založil vlastní hudební festival „Hvězdy na Bajkale“ v rodném Irkutsku a působí jako umělecký ředitel v mnoha dalších hudebních festivalech a soutěžích. Předsedá nadaci „Nová jména“, která podporuje mladé klavíristy na začátku kariéry. Je nositelem čestného profesorského titulu Moskevské státní univerzity.

Program pražského sólového recitálu je členěn do tří oddílů. První z nich je laděn klasicky a skládá se ze sonát č.17 „Bouře“ a č. 31 Ludwiga van Beethovena. Následuje ochutnávka ruského smutku a melancholie v podobě Preludia op. 32 č. 12 gis moll a Etudy-obrazu op. 39 č. 2 a moll Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova. Závěr bude vskutku famózní – zařazena je Velká sonáta Petra Iljiče Čajkovského.

Koncert je součástí turné po Německu, Belgii a České republice. Denis Matsuev podnikl podobné cesty již dvakrát v letech 2014 a 2016, vždy s velmi příznivým ohlasem publika i odborné veřejnosti. Matsuev ohromuje nejen svým osobitým hudebním pojetím přednášených skladeb, neuvěřitelnou rychlostí hry a temperamentním projevem, ale též schopností vystihnout kontrast a střídat celou paletu různých nálad a odstínů. Tentokrát se opravdu máme na co těšit.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat