Denis Matsuev zahraje v Praze

 V prosinci čeká v Praze milovníky klavírní hudby opravdová hudební lahůdka. Denis Matsuev, jeden z nejuznávanějších a nejobdivovanějších pianistů světa, zahraje v Smetanově síni Obecního domu sólový recitál. Na programu jsou skladby Beethovena, Rachmaninova a Čajkovského.
Denis Matsuev (zdroj:Youtube.com)

Denis Matsuev je považován za nejlepšího ruského pianistu současnosti a mnozí ho řadí i mezi nejužší špičku světových klavírních osobností. O jeho technické erudici a hráčských kvalitách není nejmenších pochyb. Jeho kariéra je ověnčena těmi nejzářnějšími úspěchy, jako jsou první cena na Čajkovského soutěži nebo Šostakovičova cena. Vystupuje s těmi nejprestižnějšími hudebními tělesy, jako jsou Vídeňští filharmonikové nebo Berlínská filharmonie. Spolupracuje s věhlasnými dirigenty, mezi nimi zmiňme na příklad Valerije Gergijeva a Zubina Mehtu. Newyorská filharmonie pozvala Denise Matsueva jako sólistu na svůj jubilejní 15000. koncert. Vystoupil na slavností závěrečné ceremonii Olympijských her v Soči v rámci přehlídky nejlepších ruských umělců. Není proto divu, že zpráva o vystoupení této hvězdy klavírního nebe v Praze je u nás provázena nadšením.

Matsuev je velmi žádaným pianistou a v jeho diáři se každý rok uchází o místo kolem 250 koncertních vystoupení. Kromě toho založil vlastní hudební festival „Hvězdy na Bajkale“ v rodném Irkutsku a působí jako umělecký ředitel v mnoha dalších hudebních festivalech a soutěžích. Předsedá nadaci „Nová jména“, která podporuje mladé klavíristy na začátku kariéry. Je nositelem čestného profesorského titulu Moskevské státní univerzity.

Program pražského sólového recitálu je členěn do tří oddílů. První z nich je laděn klasicky a skládá se ze sonát č.17 „Bouře“ a č. 31 Ludwiga van Beethovena. Následuje ochutnávka ruského smutku a melancholie v podobě Preludia op. 32 č. 12 gis moll a Etudy-obrazu op. 39 č. 2 a moll Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova. Závěr bude vskutku famózní – zařazena je Velká sonáta Petra Iljiče Čajkovského.

Koncert je součástí turné po Německu, Belgii a České republice. Denis Matsuev podnikl podobné cesty již dvakrát v letech 2014 a 2016, vždy s velmi příznivým ohlasem publika i odborné veřejnosti. Matsuev ohromuje nejen svým osobitým hudebním pojetím přednášených skladeb, neuvěřitelnou rychlostí hry a temperamentním projevem, ale též schopností vystihnout kontrast a střídat celou paletu různých nálad a odstínů. Tentokrát se opravdu máme na co těšit.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na