Dennis Russell Davies oslaví své 80. narozeniny dvěma vyprodanými koncerty

Rok 2024 není jen Rokem české hudby a dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany, ale také rokem, ve kterém své významné jubileum oslaví Dennis Russell Davies, šéfdirigent Filharmonie Brno. Dva dny po svých osmdesátých narozeninách, které připadají na 16. dubna, vystoupí Davies se svou uměleckou i životní partnerkou Maki Namekawou v Besedním domě, aby společně – jako klavírní duo – vzdali hold zakladateli české národní hudby. Zahrají Mou vlast ve Smetanově úpravě pro čtyřruční klavír.
Dennis Russell Davies (zdroj Filharmonie Brno)
Dennis Russell Davies (zdroj Filharmonie Brno)

„Mou vlast známe s Maki minimálně ze tří různých úhlů pohledu. Zaprvé samozřejmě jako Smetanův nádherný cyklus, se kterým jsem v Brně na podzim 2021 zahajoval novou sezonu. Mám s ní spojeno také loňské léto, kdy jsme s Maki projeli všechna místa vyskytující se ve Smetanově díle: začali jsme na Kvildě u pramene Vltavy a podél řeky pokračovali přes Lipno a Krumlov do Tábora. Neminuli jsme Blaník, v Praze pochopitelně Vyšehrad s hrobem Bedřicha Smetany a také místo, odkud vládla Šárka. No a ten třetí úhel pohledu, tedy Mou vlast pro dvacet prstů prožíváme teď, při chystaném koncertu,“ uvedl Dennis Russell Davies.

Na cestě oba doprovázel ředitel rakouského festivalu Ars Electronica Cori O´Lan. Jeho vizualizace inspirované zážitky z letní cesty totiž koncert doprovodí.

Bezprostředně po dokončení Mé vlasti Smetana vyhotovil transkripce všech šesti skladeb cyklu pro čtyřruční klavír. „Jako zdatný klavírista dokázal z orchestrálních partitur vytvořit životaschopný pandán symfonické verzi, který dalece přesahuje parametry běžného klavírního výtahu. Virtuózní úprava má všechny předpoklady k tomu, aby obstála i na koncertním pódiu a zanechala v posluchačích plnohodnotný zážitek,“ uvedl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš.

Koncert, který se koná ve čtvrtek 18. dubna, se vyprodal pár dní po spuštění prodeje, volné místo už není ani na přidaném koncertě o den později. K dispozici je pár posledních vstupenek na stání.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments