Děti žijí uměním. Celostátní happening základních uměleckých škol se blíží
Pod heslem “děti žijí uměním” se 30. května uskuteční první ročník celostátního happeningu základních uměleckých škol ZUŠ Open. Organizuje ho nadační fond, který loni založila operní pěvkyně Magdalena Kožená s cílem otevřít debatu o důležitosti a pozitivní roli uměleckého vzdělávání v rozvoji dětské osobnosti. Do akce se zapojí 355 uměleckých škol ve 280 městech po celé České republice. Novináře o tom dnes na tiskové konferenci informovali organizátoři projektu.
Akci podpoří osobnosti napříč uměleckými obory. Spolupatronem akce je vedle Kožené generální ředitel České filharmonie David Mareček. “(Projekt ZUŠ Open) Systém zušek nejenom zviditelní v ten jeden den po celé republice, ale taky ukáže poměrně přirozeným a nenásilným způsobem jednak to, co přináší do života dětí, ale i co přináší české společnosti,” uvedl David Mareček.
Role garantů oborů převzali vedle Kožené designér Maxim Velčovský, režisérka Alice Nellis a tanečníci Jiří a Otto Bubeníčkové. “Umělecká škola byla místo, kde mě to – na rozdíl od školy normální – bavilo, kde byly děti, které bavily podobné věci, a kde jsem se cítila bezpečně,” řekla Nellis. Podle ní je důležité umělecké školy podporovat i proto, že si v nich děti doplňují vzdělání jiným než technickým směrem, na který se podle ní převážně orientují běžné školy.
Happening nabídne zhruba tisíc akcí žánrově pestrého programu pro veřejnost. Patronka projektu Magdalena Kožená navštíví několik akcí na Jižní Moravě, Vysočině a ve Zlínském kraji. Vrcholem dne bude její společné zpívání s dětmi na Moravském náměstí v Brně.
Další garanti projektu se rozjedou po republice a následně se sejdou na vyvrcholení dne v Praze. Na náměstí Republiky vystoupí v rámci City-modul Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro sedm instrumentálních a vokálních souborů. Na Malostranském náměstí se uskuteční koncert žáků dvou škol s handicapovanými dětmi a v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad bude koncert sólistů a souborů z jedenácti pražských škol.
Součástí happeningu budou koncerty škol pod širým nebem či dílny, děti vystoupí s profesionálními umělci i ve spolupráci se zavedenými festivaly a zkušenými filharmoniky. Program je na webu.
V České republice je 489 základních uměleckých škol, o jedenáct více než v roce 2007. Navštěvuje je přibližně 247 tisíc žáků, které vyučuje zhruba 11 tisíc stálých a tisícovka externích pedagogů. Školy nabízí čtyři základní obory. Nejrozšířenější je hudební obor, který navštěvují přibližně dvě třetiny dětí. Dalšími obory jsou výtvarný, taneční a literárně-dramatický. Každý rok opouští základní umělecké školy kolem 15 tisíc absolventů.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]