Dětská hudební dílna v Rudolfinu

Sáhnout si na hudbu, vyrobit vlastní smyčec, trubku nebo se podívat na práci houslaře mohly v pražském Rudolfinu děti z prvního stupně základních škol. Začaly zde workshopy nazvané Jak se dělá orchestr. Do Sukovy síně a okolních prostor zavítala asi stovka malých posluchačů z prvních až třetích tříd. Netradiční “hudební laboratoř” budou navštěvovat do května a seznámí se s prací dirigenta i skladatelů. Příští rok na jaře na konec poznají všechny hráče České filharmonie a podívají se na jejich zkoušku.

Filharmonie chce hravým způsobem přiblížit klasickou hudbu nejmladším. Děti rozdělily do čtyř skupin, aby poznaly, jak se používají nástroje v symfonickém orchestru. Za houslařem Janem Slípkou se vydaly po točitém schodišti do podzemí Rudolfina.

“Víte, čím se dá opravovat nejlépe? Kladivem,” šprýmoval houslař. V dílně jim ukázal, jak se opravují housle, kontrabasy, kytary nebo violoncella. Dozvěděly se například, že středověký smyčcový nástroj fidula, předchůdce houslí, má struny vyrobeny ze střev. “Jedly jste někdy jitrnice? Struny fidule jsou ze střeva ovečky, nebo dřív se dělaly z koček,” vyprávěl. “Tak se říkalo, když někdo hraje na housle, že tahá koňským ocasem po kočičích střevech”.V Sukově síni zase malí muzikanti pronikli do tajů scénické hudby a zkoušeli napodobit například hučení lesa, zvířecí zvuky, bouřku, krupobití nebo smích hodného a zlého trpaslíka. Filharmonik Pavel Polívka vymyslel pro bicí nástroje příběh. Děti si tak vyzkoušely dřevěný válec s hranoly zvaný vítr, uzavřený kruh s kameny, používaný k napodobení oceánu, nebo drobné nástroje zvané slavíky, jichž má Polívka sbírku z celého světa.

“Je zvláštní, že děti jmenují písničky, které jsou mimo základní rámec. Nemůžeme zahrát Na Okoř je cesta, protože to nebudou znát. Když jsme se jich zeptali, kdo zná pohádkovou bytost, tak vílu nebo skřítka neřekl nikdo, jmenovaly třeba upíry. Je to pro mě překvapení,” řekl Polívka.

Rušná hra na žesťové nástroje zaplnila rudolfinskou kavárnu. “Myslíte si, že na hraní nástroje jsou potřeba svaly? Ano, ale trochu jinde, než je mají hokejisté,” začal setkání trumpetista České filharmonie Ladislav Kozderka. Aby si děti mohly vyrobit vlastní trubky, nakoupil asi čtyřicet metrů zahradní hadice, dvacítku trychtýřu a instalatérské šroubení.

Malé Lucii z druhé třídy základní školy v Dobřichovicích se prý nejvíc líbila hra na ovčí a kravské zvonce. Na koncertu orchestru prý ještě nebyla, ale ráda by. Základní škola z Dobřichovic podle učitelky Boženy Musilové prý jezdí do Rudolfina mnoho let, tentokrát přivezla 58 dětí. “Je to dílna a děti k muzicírování a poznávání mohou přistoupit aktivně,” dodala.

O program byl podle dramaturga Petra Kadlece velký zájem, dostalo se ale jen na dvanáct škol. Česká filharmonie ho proto příští rok rozšíří. Pro větší děti chystá Česká filharmonie například program nazvaný “Fakt hustá Česká filharmonie”.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]