Devátý ročník Letních hornových kurzů Broumov překonal očekávání organizátorů

Celkem 85 účastníků z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska, Ukrajiny, Itálie, Japonska, Jižní Koreje, Réunionu a Německa přivítají letošní Letní hornové kurzy, které proběhnou od neděle 30. července do soboty 5. srpna v broumovském klášteře. Kurzy se řadí mezi největší evropské akce podobného charakteru a během týdne nabídnou veřejnosti koncerty účastníků i lektorů. V premiéře a v obsazení 85 lesních rohů zazní i „Halali“ rezidenčního skladatele festivalu Za poklady Broumovska Jana Kučery.
Letní hornové kurzy (foto Martin Máslo)
Letní hornové kurzy (foto Martin Máslo)

Na první srpnový týden přichystaly Letní hornové kurzy pro veřejnost koncerty mladších i starších účastníků, všechny v areálu broumovského kláštera. Středeční koncert 2. srpna se uskuteční v rámci festivalu Za poklady Broumovska v kostele sv. Michaela ve Vernéřovicích. Před samotným koncertem zazní tradičně premiéra Halali v obsazení 85 lesních rohů letošního rezidenta festivalu Za poklady Broumovska Jana Kučery, a novinkou bude též vystoupení Jihočeských trubačů – hráčů na lesnice.

„Stalo se již tradicí, že rezidenční skladatel festivalu napíše i skupinové Halali pro Letní hornové kurzy. Těší mě, že rozvíjíme myšlenku vytváření nového repertoáru pro lesní roh a spolupracujeme se skvělými skladateli – letos to je Jan Kučera, v minulých letech například Kryštof Marek nebo Tomáš Ille,“ říká zakladatelka kurzů hornistka Zuzana Rzounková a dodává: „Letošní zájem o kurzy překonal naše očekávání a jsem nesmírně šťastná, že kurzy lákají účastníky i z tak vzdálených zemí, jako jsou Jižní Korea, Japonsko nebo Réunion. Zároveň myslíme i na naše nejbližší sousedy a například přivítáme i studenta z Ukrajiny, kterému jsme nabídli účast na kurzech formou stipendia.“

Lektorskou základnu tvoří domácí lektoři – zakladatelka a garant kurzů Zuzana Rzounková, sólohornistka Pražských symfoniků a pedagožka JAMU, sólohornista České filharmonie Jan Vobořil, proděkan JAMU Brno prof. Jindřich Petráš, první hornista Pražských symfoniků Martin Sokol, pedagožka polické a broumovské ZUŠ Lenka Němcová a profesor Pražské konzervatoře a vedoucí skupiny lesních rohů Pražských symfoniků Petr Hernych. Klavírní doprovod zajišťují pianistky Jana Goliášová, Kamila Kolářová a Mio Sakamoto. Atraktivitu kurzů dotvářejí dva zahraniční hosté – italský hornista a pedagog Luca Benucci, působící jako první hornista Maggio Musicale Fiorentiono, profesor na Fiesole Music School Foundation, umělecký ředitel Italian Brass Week a prezident italské Brass Network a Club del Corno. Dalším hostem je prof. Christian Lampert, pedagog na hudebních akademiích v Baselu a Bernu, který působil jako první hornista frankfurtské opery, Radio Sinfonie Orchester a orchestru Bayreuther Festspiele. Je prezidentem mezinárodní hudební soutěže v Markneukirchen. Oba lektoři mají v plánu zařadit do programu masterclassy s tématy dechových technik, zvládání trémy atd.

Letní hornové kurzy se za osm let trvání staly v evropském měřítku důležitou a oblíbenou akcí, poslední roky překonává účast osmdesátku účastníků z celé Evropy. Kurzy probíhají celý týden v areálu národní kulturní památky broumovského kláštera a nabízí účastníkům kromě individuálních lekcí také lekce komorní hry, masterclassy zahraničních lektorů, výstavu lesních rohů firem Amati Kraslice, Brass Studio Prague Arnold Kinkal, Hans Hoyer Horn a Clarina Music, Tománek nátrubky nebo mimohudební program jako návštěvu Biofarmy Bošina, koncert na terapeutický gong v provedení Petra Kohla nebo prohlídku klášterních prostor.

Hlavními partnery Letních hornových kurzů jsou a akci laskavě finančně podporují: Ministerstvo kultury ČR, Královéhradecký kraj, město Broumov, Státní fond kultury ČR, Nadační fond Stadler-Trier, Amati Kraslice, Brass Studio Prague Arnold Kinkal, Clarina Music, Ekofarma Bošinovi a pan Zdeněk Kučera.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments