Devět otázek pro umělecké šéfy tanečních souborů (2): Nebojte se přijít do divadla

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Jak se dařilo držet soubor pohromadě v době, kdy se nedalo zkoušet?
Pohromadě jsme byli pořád, ač každý doma. Co se týče provozu, jeli jsme na plné obrátky a neustále přizpůsobovali plány situaci. S tanečníky jsme v první úplné uzávěře tvořili koncepty kreací. Když se mohlo do studia, zkoušeli jsme a samozřejmě realizovali nové cesty prezentací. Zejména se hodně natáčelo, alternovalo… přesunuli jsme se na chvíli z divadla do filmového a online světa. Stres to byl ale někdy pořádný.

Přinesl pandemický rok do umění něco nového po stránce obsahové?

To se asi projeví až časem. Teď mám pocit, že všechna divadla valí ta kvanta neuvedených premiér, nebo zrušených repríz, které byly naplánovány dříve. Myslím, že publikum bude potřebovat po tomto období pěknou dávku humoru.

Dohnali jste premiérové manko?
Pokud myslíte realizaci, tak se denně modlím, abychom ji stihli odehrát ve zdraví a v termínu tohoto roku a splnili plány i podmínky. To je asi ten největší stres, že nevíte, kdo z herců druhý den přijde, kdo bude v karanténě, co se stane.

Podepsala se omezení pro diváky na návštěvnosti?
To určitě ano. Inscenace, které byly před pandemií vyprodány, jsou teď s mnohem nižší účastí. Já se přes to ale nesmírně raduji, že lidé do divadel chodí, že kulturu vyhledávají. To vše svědčí o její potřebnosti a nezbytnosti, zejména v této době.

Jak vypadá „nový normál“ vašeho souboru?
Náš soubor jede v denním režimu. S Covidem se prostě musíte naučit „žít“. Pro tanečníky je to určitě náročné ve smyslu zrušených představení, alternací na poslední chvíli… Kdo pociťuje „nový normál“ znatelně, je provozní tým a umělecké vedení. Pokud po několikáté měníte, co je domluveno, připadáte si jako blázen. Často je to, co máte naplánováno, během hodiny zrušeno, měníte ferman za pochodu, neustále někam běžíte… Přesto se nevzdáváme a přes všechny překážky pracujeme naplno a plánujeme dál.

Kdyby si váš soubor dával novoroční předsevzetí, jaká by to byla?
Nenechat si vzít radost, dřinu, svobodu tvorby, dar být spolu.

Pozvěte diváky na rok 2022
Velmi srdečně bych chtěla pozvat diváky nejen na reprízy našich inscenací a poslední premiéru, ale také na tréninky, workshopy, otevřené zkoušky. Na všechna ta setkání na tanečním sále 🙂

Lenka Vagnerová & Company
Taneční divadlo Lenka Vagnerová & Company bylo založeno v roce 2012 choreografkou a režisérkou Lenkou Vagnerovou. Soubor každoročně vytváří nové progresivní autorské inscenace, které v sobě nesou prvky tanečního, fyzického, loutkového i činoherního divadla. Svojí aktivitou se podílí na systematickém rozvoji žánru tanečního divadla na domácích i světových scénách. Existenční otázky, naléhavost témat vztahu člověka k jiným bytostem a okolí, hra se skutečností a fantazií, jsou charakteristické pro tvorbu souboru. Soubor se svými představeními sklidil za dobu své existence řadu významných ocenění a nominací jak v ČR, tak i v zahraničí, např.: Herald Angel Award / Edinburgh Fringe Festival, The Best Dance Performance / Sinapore Fringe Festival, 2x Cena Divadelních novin, Cena města Plzně / Festival Skupova Plzeň, Taneční inscenace roku, Cena diváka, Tanečnice roku / Festival Česká taneční platforma, Total Theatre Award Nomination / Edinburgh Fringe Festival, 7 nominací na Cenu Thálie atd.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments