Dirigent Ilan Volkov: Žádný koncert nevypadá stejně

Do Prahy opět zavítá izraelský dirigent Ilan Volkov. Při té příležitosti Opeře PLUS poskytl rozhovor.
Témata:Ilan Volkov
Ilan Volkov (foto Astrid Ackermann)
Ilan Volkov (foto Astrid Ackermann)

Izraelský dirigent Ilan Volkov se narodil v roce 1976 v Tel Avivu. Jeho otec Alexander byl koncertním pianistou. Volkov zahájil svou dirigentskou kariéru v devatenácti letech. Po studiích na londýnské Royal Academy of Music získal pozici hlavního dirigenta London Philharmonic Youth Orchestra a asistenta dirigenta Boston Symphony Orchestra. V roce 2003 byl jmenován hlavním dirigentem BBC Scottish Symphony Orchestra a následně se v roce 2009 stal jeho hlavním hostujícím dirigentem. V letech 2011–2014 zastával funkci hudebního ředitele Islandského symfonického orchestru. Během svého působení na Islandu založil festival Tectonics, který nabízí programy klasické moderní hudby v kombinaci s dalšími novými hudebními žánry, jako je improvizace, elektronika a rock. Spolupracuje s řadou dalších orchestrů a vystoupil i v České republice, mimo jiné na Pražském jaru v roce 2021 nebo v prosinci 2023 v Ostravě, kde řídil Janáčkovu filharmonii. V lednu 2024 ho čeká vystoupení se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu v Rudolfinu.

Na pražském koncertě budete v lednu dirigovat díla tří skladatelů 20. století, Viktora Kalabise (Symfonické variace), Benjamina Brittena (Sinfonia da Requiem) a Sergeje Prokofjeva (7. symfonie). Jaký máte k těmto skladatelům a k těmto konkrétním dílům vztah?
Dirigoval jsem mnoho Brittenových děl včetně dvou jeho oper, orchestrálních děl a koncertů. Vždy je fantastické provádět jeho hudbu s její bezprostředností a emocionální silou.

Prokofjevovu hudbu znám od dětství, je to velmi přirozený skladatel s vlastním orchestrálním zvukem a kouzlem. Velice se těším, že budu moci poprvé provést 7. symfonii poté, co jsem dirigoval mnoho dalších Prokofjevových děl včetně většiny koncertů a několika symfonií.

Kalabisova hudba je pro mě nová, i když jsem několik děl slyšel už dříve. Je vždy fascinující objevovat neznámé hlasy, zejména místních skladatelů, kteří mají vztah k historii orchestru a města. Těším se na objevování této hudby.

Pražské jaro 17. května 2021: Ilan Volkov (foto Zdeněk Chrapek)
Pražské jaro 17. května 2021: Ilan Volkov (foto Zdeněk Chrapek)

V České republice nebudete dirigovat poprvé, jak vzpomínáte na svá minulá vystoupení?
Naposledy jsem vystoupil před několika týdny v Ostravě s Janáčkovou filharmonií. Zahráli jsme několik děl od Ligetiho, Stravinského a Bartóka, takže to byl velmi vzrušující a neobvyklý program, který jsem si hodně užil.

Jaký máte vztah k české hudbě a k českým skladatelům?
Moc rád mám Janáčkovu hudbu. Jedno ze svých prvních CD jsem nahrál právě s jeho hudbou (včetně Věčného evangelia) a miluji jeho klavírní a komorní hudbu. A samozřejmě neuvěřitelné a originální Janáčkovy opery.

A jak se vám líbí Praha?
Poprvé jsem přijel do Prahy s rodiči v roce 1990 a od té doby jsem tu byl několikrát. Je to město, ve kterém se vždy hodně naučím a vždy se těším na další návštěvu. Staré centrum města je pro mě jedním z nejzvláštnějších míst na světě, podobně jako starý Řím. Místo, které si stále uchovává své tajemství a zvláštní charakter.

Jste pověstný tím, že své koncerty stavíte na specifické a originální dramaturgii a zabýváte se soudobou hudbou a hudbou 20. století. Jak taková skladba vašich koncertů může vypadat?
Žádný koncert nevypadá stejně. Ale rozhodně vždy přemýšlím nad tím, jak kombinovat hudbu žijících skladatelů se starší hudbou. A často skutečně začínám moderní nebo novou skladbou, kterou chci provést, a na ní postavím celý program. To bohužel stále není tak běžné, protože mnoho interpretů nad novou hudbou přemýšlí až jako nad tou poslední.

Zabýváte se především orchestrální hudbou, dirigoval jste i opery?
Dirigoval jsem už poměrně dost oper, od Čajkovského po George Benjamina, včetně několika premiér. Nedělám to často hlavně proto, že mám tři děti a nemohu pravidelně věnovat tolik dlouhého času potřebného pro nastudování opery. Takže je to spíš praktická záležitost než cokoli jiného.

Ilan Volkov (foto James Mollison)
Ilan Volkov (foto James Mollison)

Jaký je váš vztah k hudbě Richarda Wagnera, která se v Izraeli prakticky neuvádí?
Wagnerovu hudbu jsem objevil, když jsem jako třináctiletý žil v Mnichově. Poprvé jsem tam viděl mnoho jeho oper. To byl zážitek! A několikrát jsem dirigoval předehry a jeho podivuhodnou Siegfriedovu idylu. Bez ohledu na politické a společenské myšlenky v jeho operách, hudba je to výbušná a tak krásná!

Vyrůstal jste v hudební rodině, můžete zavzpomínat na své dětství a začátky?
Můj otec byl klavírista a hrál v Izraelském klavírním triu. Mnoho let také vyučoval na Hudební akademii v Tel Avivu, takže mám mnoho vzpomínek na jeho koncerty a na to, jak jsem mu otáčel stránky s notami. A samozřejmě jsem s ním a s maminkou chodil na koncerty, do opery, galerií, muzeí atd., protože se vždycky zajímali o spoustu umění. To mělo na můj život rozhodně velký vliv. Studoval jsem housle, pak klavír a brzy také skladbu, což vedlo k mému neustálému zájmu o veškerou novou hudbu se všemi jejími žánry a komunitami.

Máte nějaké zvláště oblíbené skladatele nebo díla a nějaké dirigentské sny nebo přání, co byste rád uvedl nebo nahrál?
Tolik toho ještě zbývá, Debussyho Pelléas a Mélisanda, Bergův Wozzeck, Janáčkovy opery atd. Dělám také velký výzkum hudby 20. století s dosud neprovedenými díly skladatelů z Jižní Ameriky, Asie a východní Evropy, které, jak doufám, budu pravidelněji nahrávat a prezentovat.

A co vás kromě pražského koncertu čeká v blízké době?
V březnu se vracím k Bruselské filharmonii, kde nyní pravidelně působím jako hlavní hostující dirigent. Uvedeme Pelléase a Mélisandu od Schönberga, což miluji, a nové dílo Mirely Ivičević pro fantastického houslistu Ilju Gringoltse. V květnu se vracím na festival Tectonics Glasgow, kde společně s dalšími povedu velkou dvoudenní akci nové hudby a také zde budu dirigovat poměrně dost premiér. Je to festival, kde jsem kurátorem a organizátorem již více než deset let na mnoha různých místech a s různými partnery a je mi velmi blízký. Je to místo, kde představujeme novou orchestrální hudbu, improvizované sety, elektronickou hudbu a zvukové umění.

Děkujeme za rozhovor!

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments