Dirigent Jakub Hrůša bude opět řídit Newyorskou filharmonii

Český dirigent se vrací do USA v krátké době už po několikáté – tentokrát ho přizvala Newyorská filharmonie. Jako sólistka všech koncertů vystoupí houslistka Hillary Hahn.
Jakub Hrůša (zdroj Česká filharmonie)
Jakub Hrůša (zdroj Česká filharmonie)

„Newyorská filharmonie je můj hlavní a dnes již tradiční umělecký partner v této americké metropoli,“ říká Jakub Hrůša. „Vracím se do New Yorku rád a velmi si s orchestrem rozumím. Prováděli jsme spolu už nejrůznější repertoár, ve kterém dominovala slovanská hudba. Vzpomínám zejména rád na skladby od Dvořáka, Borodina, Rimského-Korsakova, opakovaně Janáčka, Martinů, Prokofjeva… tentokrát zacílíme na maďarskou tradici: hlavní kus je mistrovský Koncert pro orchestr Bély Bartóka spolu s Baladou a moll Samuela Coleridge-Taylora, britského skladatele černé pleti, a Prokofjevovým 1. houslovým koncertem s Hilary Hahn. S Hilary jsem se na pódiu už dlouho neviděl – těším se na ni moc. Je, zejména v Americe, přímo pojmem!“

Koncerty proběhnou 11., 12. a 13. ledna 2024 v Lincoln Center – sídle Newyorské filharmonie. Podpořilo je také České centrum v New Yorku. To v návaznosti na Rok české hudby ve světě upozorňuje na vynikající české interprety, kteří letos vystupují na předních scénách ve Spojených státech.

V USA Jakub Hrůša naposledy řídil produkci Janáčkovy opery v Chicagu. S Newyorskými filharmoniky poprvé spolupracoval už v roce 2017, kdy provedl díla Janáčka a Dvořáka, a naposledy se s nimi setkal v únoru 2022, kdy společně během tří večerů provedli Symfonii č. 1 Bohuslava Martinů, Koncert pro orchestr Zoltána Kodályho a Lisztův Klavírní koncert č. 1 spolu s klavíristkou Yujou Wang. 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments