Dirigent Leoš Svárovský zve na koncerty Státního komorního orchestru Žilina

Státní komorní orchestr Žilina po uvolnění pandemických opatření opět zve na koncerty s živým publikem, které se konají ve čtvrtek 27. května a v pátek 28. května v 19:00 hodin. V žilinském Domě umění Fatra se představí toto hudební těleso pod vedením českého dirigenta Leoše Svárovského. Ten před pár dny oslavil své kulaté životní jubileum a své nedávné narozeniny oslaví s publikem se svým oblíbeným orchestrem a sólisty, českou sopranistkou Terezou Mátlovou a žilinský rodákem, klavíristou Ivanem Gajanem.
Leoš Svárovský (foto Štátny komorný orchester Žilina)
Leoš Svárovský (foto Štátny komorný orchester Žilina)

Se Státním komorním orchestrem Žilina odehrál Leoš Svárovský více než 260 koncertů, přičemž číslo 60 je více než symbolické. Intenzivní spolupráce Leoše Svárovského a profesionálního hudebního tělesa se datuje od roku 1993, v letech 1995–2000 byl jeho šéfdirigentem, od roku 2018 je jeho čestným šéfdirigentem. Koncerty odehráli po celém světě – mimo jiné v USA, ve Španělsku, Německu, Rakousku, samozřejmě v Čechách i doma na Slovensku.

Jak sám říká, Žilina zaujímá v jeho hudební kariéře specifické místo, dokonce se ŠKO před mnoha lety sám vystoupil jako sólista, tehdy ještě jako hráč na flétnu, na koncertě ve Slovenském rozhlase v Bratislavě, což bylo jejich první společné setkání: “Nejenže si vážím umělecké kvality tohoto tělesa, ale mám tu i mezi hudebníky mnoho blízkých přátel, co dělá každý koncert výjimečným. Vždy se sem rád vracím a pozvu mé přátele umělce a skvělé sólisty.”

Jeho spolupráce se sopranistkou Terezou Mátlovou je již dlouhodobou záležitostí, pracovně se setkali už na sérii koncertů s názvem Belcanto, který zastřešil producent Jiří Dušek. Kromě Terezy Mátlové zde vystoupili vynikající slovenští zpěváci – tenorista Peter Berger a barytonista Vladimír Chmelo či český muzikálový zpěvák Daniel Hůlka: “S tímto projektem jsme cestovali po České republice a vystupovali i na velkých stadionech a festivalech, například v Brně, v Pardubicích s filharmonií Hradec Králové či ve Zlíně se zlínskou filharmonií Bohuslava Martinů. Těch koncertů bylo opravdu hodně a pokaždé nás navštívilo tisíc až dva tisíce diváků, což bylo pro nás všechny velmi motivační a příjemné.”

S operní zpěvačkou se setkali i loni na Mezinárodním hudebním festivalu na Špilberku, kde s Filharmonií Brno předvedl slavnou kantátu Carmina Burana Carla Orffa: “Tereza je velmi pracovitá zpěvačka, zasahuje do mnoha žánrů, zpívá výborně i popovou hudbu, ale její doménou je opera. Je jednou z nejlepších českých dramatických koloraturních sopranistek, které jsem v poslední době znal a se kterými spolupracuji. Na koncert tady v Žilině se velmi těším, Tereza zde debutovala přibližně před čtyřmi lety, a všechny překvapila tím, že celý koncert “utáhla” sama, bez dalšího střídavého sólisty. Podobně to bude na našich koncertech tento čtvrtek a pátek, které proběhnou v Žilině, kde se představí s exkluzivním repertoárem. Zazní slavná árie hraběnky Dove sono z Mozartovy Figarovy svatby, árie Adély z operety Netopýr od Johanna Strausse ml. a určitě se divákům bude líbit i přídavek od Luigiho Arditiho. Návštěvníci se tedy určitě mají na co těšit,” dodává Svárovský.

Česká sopranistka Tereza Mátlová poprvé hostovala v Žilině před několika lety. Jak sama říká, Žilina jí přirostla k srdci, stejně jako Slovensko: “V Žilině jsem naposledy koncertovala v roce 2017 a musím říci, že mi velmi přirostla k srdci. Dlouhou dobu jsem za studiem zpěvu dojížděla do Bratislavy k profesorce Vlastě Hudecové, úzce spolupracuji s klavíristou Róbertem Pechancem a v hlavním městě žije moje příbuzná Dr. Marta Hrušovská, manželka známého hudebního skladatele Ivana Hrušovského, jehož písně jsem také zpívala. Můj otec byl několik let sbormistrem sboru Slovenské filharmonie v Bratislavě a také zde vyučoval. Můj vztah ke Slovensku a Slovákům je tedy opravdu velmi výjimečný, hřejivý a blízký.”

Tereza Mátlová (foto Tereza Mátlová)
Tereza Mátlová (foto Tereza Mátlová)

Na spolupráci se ŠKO a Leošem Svárovským se zpěvačka velmi těší: “S Leošem Svárovským často spolupracuji a hudebně i lidsky si rozumíme a na program i interpretaci máme stejný názor. Je to krásné hudební souznění a já si naši dlouholetou spolupráci velmi vážím. Do programu jsme zařadili mého oblíbeného Rossiniho, i árii Konstanze Martern aller Arten z opery Únos ze serailu. Za tuto roli jsem byla nominována na cenu Thálie. Posluchači si ji budou moci vychutnat v celé své kráse a já se na tuto mistrně napsanou a pěvecky náročnou árii nesmírně těším. Stejně jako na koncerty s publikem, které nelze ničím nahradit.”

Druhým hostem je Svárovského dobrý přítel, významný slovenský interpret, klavírista Ivan Gajan, který předvede klavírní koncert A dur od Wolfganga Amadea Mozarta. Dále v orchestrálním podání zazní například Malá suita s passacagliou Eugena Suchoně či narozeninový menuet od Ludwiga van Beethovena, nebo Mozartova předehra opery La clemenza di Tito.

Sólista Ivan Gajan vystupuje před živým publikem přesně po jeden a půl roce, naposledy hrál právě na koncertech se Státním komorním orchestrem Žilina na podzim v roce 2019, konkrétně k 45. výročí vzniku tohoto významného tělesa.

Jelikož sám pedagogicky působí na VŠMU v Bratislavě a paralelně na JAMU v Brně, vynucená pauza zasáhla nejen jeho koncertní činnost, ale i prezenční výuku: “V nové situaci se moje aktivita soustředila na distanční způsob vyučování, který se po delším období začal postupně, ale velmi pomalu, měnit na částečně prezenční. V současnosti se doufám postupně dostává do normálních kolejí, i když s velkým časovým posunem.”

Domácí publikum vnímá s velkým respektem: “Publikum v Žilině bylo jedním z důležitých faktorů, které formovaly můj umělecký růst. Nezastupitelnou a nenahraditelnou roli zde sehrálo mé dlouholeté působení se ŠKO v Žilině, se kterým jsem zažil krásné hudební chvíle, nezapomenutelné umělecké zážitky a poznal spoustu skvělých dirigentů. Je pravda, že publikum se po desítkách let generačně obměnilo, což je přirozené, ale stále ho vnímám jako velmi blízké a inspirující.”

Štátny komorný orchester Žilina (foto Štátny komorný orchester Žilina)
Štátny komorný orchester Žilina (foto Štátny komorný orchester Žilina)

Dramaturgie koncertu sestává povětšinou z děl vídeňských mistrů klasicismu Mozarta a Beethovena, obohacená o díla Goacchina Rossiniho a Eugena Suchoně. Na tento slavnostní večer jsem si připravil Mozartův klavírní koncert A dur KV 414, který patří mezi moje nejoblíbenější interpretovaná díla. Koncert je plný půvabu, nefalšované hudební čistoty založené na komorním muzicírování mezi sólistou, orchestrem a dirigentem.

V mém repertoáru zaujímá velmi významné místo nejen Mozart, ale i Chopin či Beethoven, jehož 250. výročí narození jsme oslavili loni. Jsou to především jeho 1. klavírní koncert C dur, 5. klavírní koncert Es dur, Trojkoncert pro klavír, housle, violoncello a orchestr C dur, ale i některé z klavírních sonát, či komorní díla. Před pár lety jsme spolu s violoncellistou Josefem Podhoranským uvedli v rámci tří koncertů v Bratislavě kompletní Beethovenovo dílo pro klavír a violoncello.

Leoš Svárovský a přátelé
Státní komorní orchestr Žilina
Dům umění Fatra Žilina
27. května 2021 a 28. května 2021 v 19:00 hodin

Účinkující:
Tereza Mátlová – soprán
Ivan Gajan – klavír
Leoš Svárovský – dirigent

Program:
Eugen Suchoň: Malá suita s passacagliou
Wolfgang Amadeus Mozart: Klavírní koncert č. 12 A dur KV 414
Gioacchino Rossini: Árie Rosiny “Una voce poco fa” z opery Lazebník sevillský
Ludwig van Beethoven: Předehra Coriolan
Wolfgang Amadeus Mozart: Árie Hraběnky “Dove sono” z opery Figarova svatba
Wolfgang Amadeus Mozart: Předehra k opeře La clemenza di Tito
Wolfgang Amadeus Mozart: Árie Konstanz “Martern aller Arten” z opery Únos ze serailu
Ludwig van Beethoven: Gratulations Menuett
Johann Strauss ml.: Árie Adély Mein Herr Marquis z operety Netopýr

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments