Dirigent Libor Pešek převzal pamětní medaili Bohuslava Martinů

Dirigent Libor Pešek dnes v budově Nadace Bohuslava Martinů v Praze převzal pamětní medaili za interpretaci orchestrálního díla Martinů. Šestaosmdesátiletý Pešek patří k nejvýznamnějším českým dirigentům. V letech 1987 až 1997 působil jako umělecký ředitel a šéfdirigent Královského filharmonického orchestru v Liverpoolu a před sedmi lety převzal od zástupců společnosti Supraphon diamantovou desku za 635.000 prodaných nosičů. Ředitel nadace Jiří Hlaváč připomněl, že orchestrální hráči měli Peška rádi pro jeho osobitý humor.
Libor Pešek (foto Petr Francán)

Libor neměl nikdy daleko k dobrému vtipu a byl vždy nesmírně lidský. Má v sobě krásnou míru životního nadhledu a moudré filozofie, což bylo typické i pro Bohuslava Martinů,“ uvedl Hlaváč. „Z Liborových hlášek bych připomněl tu ke členům FOK, kterým řekl: Zkuste ladit. Uvidíte, že se vám to zalíbí. Ve Slovenské filharmonii zase prohlásil: Dirigoval jsem i podstatně horší orchestry, ale byly lepší než vy,“ dodal.

Stejného ocenění od Nadace Bohuslava Martinů se v minulosti dostalo například dirigentovi Vladimíru Válkovi, houslistce Julii Fischerové, opernímu režisérovi Jiřímu Nekvasilovi nebo klavíristovi Rudolfovi Firkušnému.

Oceněný Pešek dnes vzpomínal, že se k tvorbě Martinů v mládí dostával nesnadno, protože na významných místech byli „lidé plní nenávisti„, čímž měl na mysli profesora Zdeňka Nejedlého, komunistického ministra kultury snižujícího význam skladatelů Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů, který „zabránil tomu, aby věci plynuly přirozeným způsobem„.

Pešek, který před dvěma lety převzal cenu klasické hudby Classic Prague Awards v kategorii za celoživotní přínos, v mládí studoval hru na klavír, trombón a violoncello. „Pro dirigenta je dobré mít zkušenosti s nějakým smyčcovým nástrojem a klavír je nutný, aby si v mládí mohl přehrávat partitury, které později už jenom čte,“ uvedl před časem. Dirigent podle Peška musí být také dobrý psycholog s velkou empatií.

Při příležitosti státní návštěvy britské královny Alžběty II. v České republice v roce 1996 obdržel Pešek Řád britského impéria. Téhož roku byl jmenován čestným členem Univerzity v hrabství Lancashire v Prestonu. V roce 1997 dostal z rukou prezidenta Václava Havla Medaili Za zásluhy I. stupně.

Od roku 1970 hostoval Pešek u různých českých i zahraničních orchestrů. Krátce působil jako šéf Slovenské filharmonie v Bratislavě. V letech 1981 až 1990 byl stálým hostem České filharmonie. Poté se stal hlavním hostujícím dirigentem Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK a před koncem své aktivní činnosti zastával post hlavního dirigenta Českého národního symfonického orchestru.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat