Dirigent, sbormistr, violoncellista, pedagog. Před 80 lety zemřel Oldřich Havránek

Dirigent, sbormistr, violoncellista a pěvecký pedagog Oldřich Havránek byl znám především v Rusku, kde úspěšně působil přes šedesát let. Od úmrtí někdejšího hlavního sbormistra Státní opery v Moskvě, kterého v Rusku znali pod jménem Ulrich Josifovič Avranek, uplyne 12. srpna osmdesát let.

Oldřich Havránek se narodil v roce 1853 v Klučenicích na Příbramsku. Do Ruska se vydal čtyři roky po absolvování Pražské konzervatoře, kterou zakončil v roce 1870. Zatímco v Čechách vystupoval především jako sólista a prosadil se i jako skladatel písní, v Rusku začal působit jako dirigent. Po štacích v Astrachani, Kazani, Charkově a Nižním Novgorodu se stal hlavním sbormistrem Státní opery v Moskvě, později zde působil i jako druhý dirigent. Jeho zásluhou bylo na této přední scéně uvedeno mnoho novinek, mimo jiné první moskevské provedení opery Kníže Igor od Alexandra Borodina a oper Noc před Vánocemi a Mozart a Salieri Nikolaje Rimského-Korsakova.

Velké divadlo v Moskvě – v roce 1896 (zdroj commons.wikimedia.org/František Vojtěch Krátký)

Oldřich Havránek byl také hlavním sbormistrem Operního divadla Stanislavského. Za svoji práci v moskevských divadlech, v nichž vydržel i po bolševické revoluci až do roku 1937, kdy zemřel, obdržel řadu ocenění.

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář