Dirigent von Dohnányi krátce po 86. narozeninách vystoupí v Praze

Jeden z nejvýznamnějších dirigentů současnosti Christoph von Dohnányi se krátce po svých šestaosmdesátých narozeninách, které připadají na 8. září, představí v Praze. Německý dirigent na festivalu Dvořákova Praha provede 12. září s Londýnským filharmonickým orchestrem fantazii Nezodpovězená otázka Charlese Ivese, Koncert pro housle a orchestr Památce anděla od Albana Berga s houslistkou Carolin Widmann a Devátou symfonii Franze Schuberta.

Nestor světového dirigentského umění Christoph von Dohnányi v Praze vystoupil před šesti lety v Obecním domě, kde řídil Symfonický orchestr Severoněmeckého rozhlasu v Hamburku. „Jakmile si všimnete, že nemůžete jít dál, měl byste přestat,“ řekl tehdy v rozhovoru dirigent, jehož den narození se shoduje s narozením Antonína Dvořáka. Slavný skladatel by letos oslavil sto sedmdesáté čtvrté narozeniny.

O Deváté symfonii Franze Schuberta, která bude součástí programu festivalu nesoucího jeho jméno, se Dvořák v roce 1894 vyjádřil: „Je to dílo, které vždycky uchvátí a stále zůstává nové. Působí dojmem, jako by se sbíraly mraky, jimiž vytrvale probleskují sluneční paprsky, jež je prolamují.“

Dohnányi se narodil v Berlíně v antifašistické rodině, několik jejích členů prošlo koncentračními tábory. Po druhé světové válce studoval nejprve krátce práva, poté skladbu, dirigování a hru na klavír v Mnichově. Během své kariéry dirigoval v nejslavnějších operních domech světa a řídil při koncertech nebo nahrávání většinu nejvýznamnějších těles Evropy i Ameriky. Zvláštní postavení měl v jeho kariéře německý Symfonický orchestr Severoněmeckého rozhlasu.

Letošní osmý ročník festivalu Dvořákova Praha otevře 7. září v pražském Rudolfinu violoncellista Yo-Yo Ma ve spojení s Českou filharmonií s dirigentem Jiřím Bělohlávkem. Přednímu tuzemskému tělesu budou patřit i další festivalové večery, včetně toho závěrečného 23. září, kdy filharmoniky povede dirigent Semjon Bičkov. Na koncertní pódia letos vedle londýnských filharmoniků dorazí další londýnský orchestr Akademie sv. Martina v polích, Freiburský barokní orchestr a orchestr curyšské Tonhalle. Více informací najdete na stránkách festivalu Dvořákova Praha.

Foto Decca