Diváci Tance Praha viděli choreografii Svěcení jara

Vrcholem festivalu Tanec Praha bylo včera a bude dnes vystoupení skupiny slavné kanadské choreografky Marie Chouinard. Diváci v Hudebním divadle v Karlíně včera zhlédli její proslulou inscenaci Svěcení jara na hudbu Igora Stravinského a taneční kompozici Mouvements, jež originálně ztvárňuje kresby Henriho Michauxe. Compagnie Marie Chouinard patří k nejprestižnějším tanečním tělesům a na Tanci Praha vystoupil potřetí. Letos poprvé ale choreografka přijela osobně.

Choreografii na Stravinského hudbu má soubor na repertoáru devatenáct let a podle její autorky je fenomenální hudba pro tanečníky i jí samotnou stále znovu a znovu inspirující. Vystupují v ní i tanečníci, kteří nastudovali premiéru v roce 1993. „Dvacet let není tak dlouhá doba, jako lidské bytosti se tak neměníme. Choreografie i hudba jsou tak spojeny s prapodstatou světa a bytí, že to má stále svůj význam,“ řekla choreografka.

Představení je technicky dokonalým souzněním tance a hudby, sestává z jednotlivých sól tanečníků, kteří vystupují téměř nazí a v nichž skrze jasné, dynamické a úderné pohyby choreografka probouzí jejich vnitřní sílu. Projev tanečníků odkazuje k tomu nejživočišnějšímu v člověku, ke spojení s přírodou, prvotnímu řádu, nabízí opojení vlastní tělesnosti a ukazuje výjimečnost každého okamžiku v životě.Svěcení jara choreografka inscenovala pouze na základě Stravinského hudby, nikoli příběhu, který se s tím spojuje. „Ta hudba je obrovský fenomén, který má účinek na celé lidské tělo, tanečníci jí vibrují a v jejím rytmu se také na scéně objevují a ze scény mizí,“ popisuje choreografka inscenaci. Slavná skladba vzniklá před sto lety se sice jmenuje Svěcení jara, ale podle Chouinard je „svěcením“ samé podstaty světa, čehosi, co bylo „dávno předtím, na počátku života, vesmíru, Země, člověka…“.

Choreografie se v jejím podání a v projevu tanečníků vztahuje na jedné straně právě k vesmíru, k tomu, co je nad člověkem, na druhé straně k zemi, hlíně, tomu, co člověka připoutává. „Těla tanečníků jsou médiem pro vyjádření něčeho, co je všude mezi námi,“ uzavřela. Její Svěcení jara probouzí mystérium v každém z tanečníků a je obrovským zážitkem pro diváky.

Marie Chouinard se řadí k legendám současného tance, jakými jsou William Forsythe, Ohad Naharin či Merce Cunningham. Za vysokou originalitu svých inscenací získala řadu prestižních ocenění včetně Bessie Awards, o níž se mluví jako o tanečním Oscaru. Debutovala v roce 1978 s choreografií Crystallization a okamžitě upoutala pozornost coby výjimečný choreografický talent.

Cestování, zvídavost, eklektická studia a znalost mnoha pohybových technik jí umožnily rozvíjet tělo mnoha způsoby. Pojetí tance jako posvátného umění, chápání těla jako uměleckého nástroje a virtuózní přístup k tvorbě prozrazuje každé z jejích dosavadních padesát děl, k nejslavnějším z nich patří i Svěcení jara.

Foto Nicolas Ruel

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky