Divadelní ústav zahájil projekt cesty po divadlech Česka a Rakouska

Projekt Císařské cesty po historických divadlech Česka a Rakouska zahájil dnes v Praze Institut umění – Divadelní ústav (IDU). Stalo se tak ve Stavovském divadle, které je v provozu nepřetržitě od otevření v roce 1783. Císařská cesta po scénách České republiky a Rakouska je pátou z jedenácti, které se v roce 2016 stanou součástí cesty evropské, k jejíž realizaci spojilo síly šestnáct partnerů z tuctu zemí. Projekt Asociace evropských historických divadel podpořený Evropskou unií odstartoval v roce 2012 a zahrnul vznik internetové databáze. Cílem bylo vybrat sto dvacet nejzajímavějších a zachovaných divadelních budov, spojit je na souvislé kulturní turistické cestě napříč Evropou a vytvořit putovní výstavu, která toto kulturní dědictví představí v kontextu evropských dějin.

Projekt je rozdělen na jednotlivé fáze, takzvané cesty zohledňující geografické, historické i kulturní souvislosti. IDU zaštiťuje Císařskou cestu, která zahrnuje divadla z České republiky a Rakouska; napřesrok bude doplněna o scény slovenské a maďarské. Účast pro ně znamená mezinárodní propagaci a tedy větší zájem odborné i širší veřejnosti včetně možnosti navázat a využít zahraniční kontakty.

Císařská cesta spojuje v první fázi desítku scén přístupných veřejnosti představujících to nejcennější, co se v oblasti historické divadelní architektury zachovalo. Ve výběru jsou divadla provozovaná jako muzeum i repertoárové scény s každodenním provozem. Na všech trasách budou informační letáky s představením všech divadel, zvýrazní je i propagační videa.

Cesta Rakouskem a Českou republikou spojuje vybrané scény někdejší habsburské monarchie. Začíná ve Štýrském Hradci s budovou Opery z roku 1899 vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermana Helmera i objektem Činoherního divadla. Bohatý divadelní život císařské metropole reprezentuje divadlo Na Vídeňce. Proti proudu Dunaje je městské divadlo v Greinu (1791). Na trase je i Zámecké divadlo na fürstenberském zámku Vitoraz (Weitra, 1885), klenot světového významu v Českém Krumlově (1768), dochovaný v téměř neporušeném stavu se vším vybavením včetně funkční jevištní techniky, dekorací, rekvizit a kostýmů, a druhé nejstarší zámecké divadlo v Litomyšli (1798). Následují divadla na zámku Kačina (1851) a v Mnichově Hradišti (1833). Cestu končí v Praze Stavovské divadlo spjaté s působením Wolfganga Amadea Mozarta i s bohatou historií českého a německého pražského divadla 18. a 19. století.

Projekt o evropských historických scénách se každý rok rozrůstá. Do jedinečných divadel ve Švédsku, Norsku a Dánsku zavede zájemce Severní cesta, nejstarší scény v Evropě a výjimečná soukromá divadla uvidí na Italské cestě. Scény hlavně z 18. století jsou na Německé cestě, zatímco historická divadla v Belgii, Nizozemí a Velké Británii si cestovatelé užijí na Lamanšské cestě. Další části se budou otevírat postupně: Jadranská a Francouzská (2014), Baltská a Iberská (2015), Alpská a Černomořská (2016). Více informací je na www.evropskacesta.info.

Foto ND Praha

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]