Divadlo F. X. Šaldy čeká nová sezona, tentokrát pod názvem Navzdory

Co Divadlo F. X. Šaldy připravilo na další sezonu a proč ji pojmenovalo zrovna Navzdory?
Divadlo F. X. Šaldy: 141 sezona "Navzdory" (zdroj Divadlo F. X. Šaldy)
Divadlo F. X. Šaldy: 141 sezona “Navzdory” (zdroj Divadlo F. X. Šaldy)

„Každý z nás někdy musí překonat překážky, které vedou k dalšímu poznání a protože většina našich postav jde proti proudu, překonává nejen sama sebe, ale i další nástrahy,“ říká Linda Hejlová Keprtová, ředitelka Divadla F. X. Šaldy.

Hans Christian Andersen: Sněhová Královna

Sněhová královna je nejznámější pohádkou dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena. Poetický příběh vypráví o krutosti královny, která uvězní mladého chlapce Kaie ve svém ledovém světě. Jeho odvážná a důvtipná přítelkyně Gerda se však lásky nikdy nevzdá a vydává se na nebezpečnou cestu za vysvobozením milovaného chlapce. Taneční adaptace ledově tajemné, až hororové pohádky je výsledkem opětovné spolupráce trojice v Liberci již známých autorů. Choreografka Marika Mikanová, skladatel Aleš Březina a výtvarník Aleš Valášek se vyznačují jedinečnou synergií a schopností přenášet do divadelního prostředí nezapomenutelné zážitky.

Alena Pešková, Jarek Cemerek, Ennio Zappalà: Triangl

Taneční Triangl, to jsou tři unikátní choreografické přístupy, které se hlouběji zabývají životními pravdami. Přinášejí možnost reflexe rozmanitosti životních proměn. Je to vizuální, emocionální, ale i intelektuální zážitek, který nás přiměje zamyslet se nad vlastními možnostmi a odpovědností v rámci měnícího se světa. Tanec se stává aktivním účastníkem a představuje lidskou podstatu bytí se všemi jeho emocemi, výzvami i tajemstvími. Tři choreografové, tři pohledy, tři myšlenky. Každá jiná, a přece se všechny dotýkají.

Manuel de Falla, Adolphe Charles Adam: Tyjátr Mistra PedraNorimberská panna

Norimberská panna (La poupée de Nuremberg) je opera o jednom jednání francouzského skladatele Adolpha Charlese Adama, která byla poprvé uvedena 21. února 1852 v pařížském Théâtre Lyrique. Libreto, inspirováno příběhem E. T. A. Hoffmanna Der Sandmann, napsali Adolph de Leuven a Arthur Rousseau de Beauplan na námět oživlé loutky zasazený do komického až fraškovitého děje. Příběh se točí kolem výrobce hraček Cornelia, který stvořil panenku jako manželku pro svého syna a chce ji přivést k životu. Když však přijde čas, vypukne chaos a věci naberou zcela nečekaný spád. Tyjátr Mistra Pedra (El retablo de maese Pedro) je opera na španělské libreto podle epizody z Dona Quijota od Miguela de Cervantese. Hudbu zkomponoval Manuel de Falla, jenž reprezentuje skupinu španělských skladatelů 20. století, kteří získali mezinárodní úspěch.

Petr Iljič Čajkovskij: Evžen Oněgin

Evžen Oněgin je jedním z nejhodnotnějších klenotů ruské hudební pokladnice a současně zářivým příkladem ruské lyrické opery. Hluboce dojemný příběh je založený na veršovaném románu Alexandra Sergejeviče Puškina. Rušným společenským životem znuděný mladík Evžen Oněgin odjíždí z města na venkov, kde se setkává s mladou dívkou Taťánou, která se do něho na první pohled zamiluje. Napíše mu dopis, ve kterém se vyznává ze svých citů, je plná ideálů a představ o romantické lásce. Oněgin ale neodpoví, její city neopětuje a lásku Taťány bezcitně odmítá. O několik let později pochopí, že udělal chybu, ale už je příliš pozdě. Taťána z mladičké dívky vyspěla v dospělou ženu, provdala se za knížete Gremina a přijala život bez iluzí. Oněgin jí vyznává lásku, a i přesto, že ho Taťána stále miluje, tentokrát je to ona, kdo odmítá, jelikož nechce zničit své manželství.

Emil František Burian: Maryša

Maryša je považována za jedno z hudebně nejzdařilejších scénických děl Emila Františka Buriana především pro svou originalitu v syntéze hudby a slova. Po Janáčkově Její pastorkyni a Hábově Matce je opera Maryša často vyzdvihována jako nejvýznamnější dílo české moderní opery, které bylo komponováno na téma z prostředí moravské vesnice. Rozhodně jde o dílo mimořádného významu v kontextu tvorby svého tvůrce. Burian se intenzivně zajímal o domácí i světovou literaturu a byl obdivovatelem českého i moravského folkloru. Tyto rysy spatřujeme v jeho divadelní i hudebně dramatické tvorbě od samých začátků. Není proto divu, že stejnojmenné strhující drama s tragickým koncem Aloise a Viléma Mrštíkových plné lidových prvků zaujalo skladatele natolik, že se rozhodl přetavit jej do operní podoby.

Nové tituly sezony 2024/2025
20. září 2024 MD Tyjátr Mistra Pedra: Norimberská panna
4. října 2024 ŠD Romeo a Julie
12. října 2024 ŠD Svatební košile
1. listopadu 2024 ŠD Sněhová královna
22. listopadu 2024 MD Otec
6. prosince 2024 ŠD Evžen Oněgin
20. prosince 2024 ŠD Vánoční koncert 2024
24. ledna 2025 MD Hrstka
7. února 2025 ŠD West Side Story
7. března 2025 ŠD Charleyova teta
15. března 2025 ŠD koncertní verze Andrea Chénier
4. dubna 2025 ŠD Triangl
16. května 2025 ŠD Maryša
30. května 2025 MD Musíme si pomáhat
13. června 2025 ŠD Nebezpečné vztahy

Symfonické koncerty
12. října 2024 Svatební košile
20. prosince 2024 Vánoční koncert 2024
15. března 2025 koncertní verze Andrea Chénier

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments