Divadlo F. X. Šaldy propojí dětské a dospělé umělce

Divadlo F. X. Šaldy uvádí výjimečnou inscenaci Cesta, na níž se kromě operního souboru a sólistů podílí na 120 dětských účinkujících. Jedinečný a originální autorský záměr režisérky Lindy Hejlové Keprtové je skutečnou cestou jak po formální, tak po obsahové stránce. Jeho originalita spočívá nejen v tématu, ale také v zasazení jednotlivých částí inscenace do čtyř různých prostor města Liberec, kterými diváci společně projdou. V červnu se odehraje pouze devět představení a mimořádně se uskuteční i veřejná generálka. Nad inscenací převzal čestnou záštitu ministr dopravy Mgr. Martin Kupka.
Hans Krása, Antonín Dvořák, Leoš Janáček: Cesta, Divadlo F. X. Šaldy Liberec – zkouška (zdroj Divadlo F. X. Šaldy Liberec)
Hans Krása, Antonín Dvořák, Leoš Janáček: Cesta, Divadlo F. X. Šaldy Liberec – zkouška (zdroj Divadlo F. X. Šaldy Liberec)

„Má cesta k finální podobě inscenace vedla přes mnoho různých tras, záhybů i zákoutí,“ říká režisérka Linda Hejlová Keprtová. „Na začátku stála obyčejná ambice o propojení témat, jako jsou osobní svoboda, odvaha, či generační dialog, se světem dětských her. Snaha, která se postupem času stávala skutečnější a důvěrnější. A tak vznikla Cesta. Cesta obsahem i formou,“ dodává.

Podstatou inscenace jsou tři skladby, které spolu obsahově a tematicky souvisí – všechny jsou zhudebněním vztahu mezi matkou a dítětem a vykreslují mimořádnou sílu tohoto emočního pouta. Inscenaci zahajuje sborová úprava lidové písně Kačena divoká Leoše Janáčka. Formálně skromnější dílo, které však po obsahové stránce zcela jednoznačně uvádí diváka do děje. Hluboký zájem Janáčka o lidovou hudební tradici a jeho originální hudební jazyk dal vzniknout skladbě, která je jímavým nářkem zraněné kačeny truchlící nad osudem svých dětí. Následuje hlavní pilíř inscenace, kterým je dětská opera Hanse Krásy Brundibár. V roce 2023 si připomínáme osmdesát let od jejího prvního provedení v Terezínském ghettu. Příběh vypráví o Pepíčkovi a Anince, kteří chtějí pomoci své mamince uzdravit se, ale potkávají zlého Brundibára. Opera se s oblibou a úspěchem uvádí po celém světě především pro svou myšlenku a poslání, kterými jsou přátelství, společný boj proti nepříteli a především víra, že dobro musí zvítězit nad zlem. V rámci představení je ojedinělým prvkem zařazení baletního intermezza. Režisérka se inspirovala skutečnými, v historii provozovanými operními intermezzy, a tak se zrodil nápad na baletní grotesku za zvuků skladby Bugatti step Jaroslava Ježka. Závěr potom patří první části světově proslulé kantáty Antonína Dvořáka Stabat Mater. Kantáta se textově opírá o středověký hymnus. Ten vykresluje bolest Panny Marie, která pláče pod Kristovým křížem. Stal se inspirací pro nesčetně hudebních zpracování. Dvořákovo mistrovské dílo se od své premiéry v roce 1880 řadí k těm nejlepším a získalo světový význam.

Jednotlivé části inscenace jsou koncipovány jako skutečná cesta, která koresponduje s námětem kolejí na plakátech, a jsou pojmenovány: 1) Na peróně, 2) Nastupovat, 3) Krátké zastavení, 4) Konečná stanice.

Na představení se podílí na 120 dětských účinkujících. Do zkoušení se zapojilo Dětské operní studio DFXŠ, dětský pěvecký sbor Severáček, orchestr ZUŠ Jabloňové, školní sbory Karolka a Lesněnky a také Baletní škola při DFXŠ. V inscenačním týmu působí Silvie Langrová, která je sbormistryní dětského pěveckého sboru Severáček a společně s režisérkou Lindou Hejlovou Keprtovou od začátku sezony vede též Dětské operní studio DFXŠ.

„Na inscenaci opery Hanse Krásy Brundibár, která je součástí projektu Cesta, jsem se velmi těšila,“ svěřuje se Silvie Langrová. „Za svou více než pětadvacetiletou práci s dětským sborem jsem se s tímto dílem, přestože jsem to před lety již plánovala, dosud pracovně nesetkala. Opera Brundibár sama o sobě vyznívá velmi optimisticky, dobro vítězí nad zlem, což je dětem velmi blízké. Na nás dospělých bylo vysvětlit jim historický kontext a skutečnost, že jen velmi málo terezínských dětí, které tehdy v opeře účinkovaly, se dožilo konce války. Myslím, že to děti chápou a chápou i další souvislosti, například propojení s nádhernou hudbou Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka, která představení rámuje. Považuji za nesmírně důležité, abychom si tato díla i historické události, které vedly k smrti milionů lidí, neustále připomínali. Opera Brundibár je skvělou ukázkou toho, že i dílo, které bylo realizováno v hrozných podmínkách, může vyznít pozitivně a radostně. Děti jsou v tomto případě ideálními interprety. Je úžasné a velmi zavazující, že má klasické kamenné divadlo na programu i dílo, které je psané ryze pro děti,“ dodává sbormistryně.

Kromě velkého množství dětských hudebníků a tanečníků se představí také orchestr, sbor a sólisté Divadla F. X. Šaldy Liberec – sopranistka Věra Poláchová, altistka Petra Vondrová, tenorista Sergej Kostov a bas Ievgenii Gunko. V hlavní roli Člověka, který se v průběhu představení proměňuje v Brundibára, průvodce a mnoho dalších charakterů, exceluje a fantastický herecký i pěvecký výkon podává Petr Jeništa. Hudebního nastudování se zhostila trojice dirigentů – Karol Kevický, Anna Novotná Pešková a Tadeáš Tulach.

Osobní účast na druhé premiéře přislíbil i ministr dopravy Martin Kupka, který nad inscenací převzal čestnou záštitu. „Rozhodl jsem se podpořit vaši akci udělením čestné záštity. Přihlédl jsem jak k její formě, která je spojena s procházkou po různých místech Liberce, tak i jejímu obsahu a zaměření. Přeji vám, aby se všech devět červnových představení vydařilo,“ říká ministr Kupka.

V červnu se odehrají dvě premiéry, tři reprízy, dvě školní představení a poslední představení se uskuteční 17. června 2023. Den před první premiérou, 1. června 2023 v 18:00 hodin, budou mít diváci jedinečnou možnost přijít zhlédnout generální zkoušku, která se otevře veřejnosti.

Představení začíná v Technickém muzeu Liberec. Na nádvoří Technického muzea a v jedné z jeho industriálních hal proběhne první část programu, diváci se pak pěší cestou přesunou k libereckému bazénu, kde se odehraje baletní intermezzo, a závěrečná část proběhne v Šaldově divadle.

Hans Krása, Antonín Dvořák, Leoš Janáček: Cesta
Premiéry: 2. a 4. června 2023 od 19:00 hodin
Technické muzeum Liberec

Inscenační tým
Libreto: Adolf Hoffmeister
Námět, scénář, režie: Linda Hejlová Keprtová
Hudební nastudování, dirigent: Karol Kevický, Anna Novotná Pešková, Tadeáš Tulach
Scénografie: David Janošek, Luděk Hora
Kostýmy: David Janošek, Taťána Horová
Sbormistr: Lukáš Kozubík
Choreografie baletních školiček: Marika Mikanová
Dramaturgie: Lenka Dandová
Produkce: Veronika Mičjarová
Hudební příprava, korepetice: Maxim Biriucov, Karol Kevický
Hudební příprava orchestru ZUŠ Jabloňová: Ištván Matejča
Příprava DOS a Severáček: Silvie Langrová
Asistent režie: Šárka Brodaczová
Koncertní mistr: Yuriy Horbachuk, Petr Matěják
Inspice: Marian Mičjar
Nápověda: Alena Mirjam Režná

Obsazení
Člověk: Petr Jeništa
Pepíček: Matyáš Mikuláš / Matyáš Žák
Aninka: Nina Dědková / Antonie Stella Šourková
Vrabec: Nela Kavková / Sofie Mičjarová
Kocour: Tereza Brunclíková / Samanta Hudcová
Pes: Marie Stejskalová / Karolína Šálková
Zmrzlinář: Eliška Benešová / Alice Poláková
Pekař: Diana Luisa Davydenko / Sofia Estella Davydenko
Mlékař: Emma Kotková / Zuzana Pavelková
Strážník: Ema Bělohlávková/ Hana Drtilová / Diana Mohrová / Andrea Pospíšilová
Pocestný: Terezie Fišerová / Michaela Mohrová
Hodinář: Anna Marešová / Anna Sommerová
Spisovatel: Mikuláš Dóša
Švec: Alžběta Schneiderová / Alena Zemanová
Bába Dračka: Tereza Černíková / Marie Zelerová
Soprán: Věra Poláchová
Alt: Petra Vondrová
Tenor: Sergey Kostov
Bas: Ievgenii Gunko

Účinkuje: Orchestr a Sbor DFXŠ, Dětské operní studio, Baletní škola při DFXŠ, Orchestr ZUŠ Jabloňová, spojené dětské sbory: Severáček, Plamínek Severáčku, Lesněnky, Karolka

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments